Archiwum 2015/2016


 Projekty, w których uczniowie biorą udział:


Tacy jesteśmy – społeczność Łomianek oczami młodych

sprawozdanie

tacy jestesmyŁomianki otrzymały ogromne dofinansowania na kulturę. W filmowym projekcie wykorzystano zainteresowanie lokalnej młodzieży gimnazjalnej i licealnej sztuką „dziesiątej muzy”.

Projekt ​„Tacy jesteśmy – społeczność Łomianek oczami młodych wraz z czterema innymi inicjatywami został wcielony w życie. Pomimo pierwszej takiej akcji na zajęcia warsztatowe przybyło pięćdziesiąt osób. Głównym celem było rozwijanie pasji, zainteresowania sztuką tworzenia filmu, a przede wszystkim przedstawienie ciekawego sposobu na spędzanie wolnego czasu. Niektórzy z nas nie mieli wcześniej szansy działania z profesjonalnym sprzętem, więc zabrali swoje amatorskie urządzenia z możliwością nagrywania i ruszyli w świat!

Cała impreza rozpoczęła się 11 września, kiedy w Centrum Kultury w Łomiankach odbyło się spotkanie organizacyjne.  Młodzież dowiedziała się wtedy, że weźmie udział w trzech rodzajach  warsztatów, podczas których zdobędzie wiedzę, umiejętności, ciekawostki potrzebne podczas tworzenia filmów. 

  Pomysłodawczyni projektu, p. Agnieszka Rekosz-Barylak z uśmiechem na ustach patrzyła, jak imponująca grupa młodych ludzi przybyłych na spotkanie ochoczo chłonęła wszystkie informacje dotyczące projektu. Potem osoby zdecydowane na udział w filmowych zmaganiach wpisały się na listę uczestników i podały rozmiary koszulek, które chciano dla każdego przygotować. 

Przed nami były pierwsze warsztaty…

19 września wszyscy o godzinie 17.00 zebraliśmy się w sali widowiskowej Centrum Kultury w Łomiankach. Przygotowano dla nas koszulki projektowe z logo naszej akcji. Kiedy usiedliśmy, na scenę wkroczył p. Jarosław Adamczuk, Dyrektor Praskiego Festiwalu Filmów Młodzieżowych, aktywny filmowiec i podróżnik, poszukujący wśród ludzi inspiracji oraz tematów. Wspierany przez p. Tomasza Stabińskiego poprowadził z nami warsztaty pt. „Reportaż a film dokumentalny”. Pokazał nam wiele materiałów, filmów autorstwa młodych i dorosłych filmowców. Przestrzegał nas, czego unikać, jak poszukiwać tematu. Jak sam mówił: „film musi zaciekawić, jeżeli tego nie zrobi, wyłączymy go po trzydziestu sekundach”. Dzięki jego wskazówkom wiele naszych pomysłów odeszło w niepamięć, a pozostały te najciekawsze.

Dzień później o godzinie 10.00 p. Witold Zalewski poprowadził z nami zajęcia dotyczące sztuki operatorskiej. Przynieśliśmy na warsztaty własny sprzęt, oceniliśmy nasze możliwości i podzieliliśmy się na zespoły realizacyjne. Powstało siedem kilkuosobowych zespołów realizacyjnych, które miały zrealizować swoje filmy.  

  Następne warsztaty mieliśmy za miesiąc. Do tego czasu zbieraliśmy materiały filmowe, archiwalia, krótko mówiąc to, co było nam potrzebne do montażu.

Ostatnie zajęcia ponownie zaplanowane na godzinę 17.00 odbyły się 16 października, tak jak poprzednie w gościnnym Centrum Kultury w Łomiankach. Po raz kolejny spotkaliśmy się w sali widowiskowej, tym razem na komputerach pokazywaliśmy p. Witoldowi Zalewskiemu pozyskane przez nas materiały. Prowadzący doradził nam, co powinniśmy zamieścić w filmie, co należałoby poprawić, a co dograć. „Montaż to jest to, co pokazujecie widzowi. Zadbajcie o to.” Tymi słowami rozpoczęliśmy zajęcia montażowe. Kolejne trzy godziny konsultacji, poprawek, szlifu. Wszystko dla jak najlepszego efektu. Każdy z nas dał z siebie wszystko, bez wyjątku. Wiedzieliśmy, że nasze działania pokazane będą mieszkańcom Łomianek, osobom, o których te filmy powstały.

30 października. o 10.30 wszyscy młodzi filmowcy, uczestnicy projektu zdenerwowani i niepewni efektów swej pracy ponownie zgromadzili się w Centrum Kultury w Łomiankach. Właśnie w tym dniu miały zostać pokazane ich mozolne dzieła, dokumenty, reportaże. W sali widowiskowej oprócz uczniów pojawili się również zaproszeni goście, główni bohaterowie powstałych filmów.

Podczas I Festiwalu Filmów Młodzieżowych w Łomiankach, który zamykał projektowe zmagania pokazano 7 filmów:

„Posmutniały wierzby”
„Nr 1”
„Agelgyl Afkir”
„Dostałem rower”
„Talent Konewkami podlewany”
„Znajdź swoją pasję”
„Jak nie przepracować żadnego dnia w życiu”.

Jury obradowało w składzie:

Urszula Zybura- poetka, psycholog
Witold Zalewski- filmowiec, pracownik Centrum Kultury w Łomiankach
Miłosz Manasterski- Dyrektor Centrum Kultury w Łomiankach
Leszek Giziński- pracownik Urzędu Gminy Łomianki
 
Nagrodę jury oraz laur publiczności zdobył film „Agelgyl Afkir”, a wyróżnienie  otrzymał dokument zatytułowany: „Jak nie przepracować żadnego dnia w życiu?”.
Trzeba przyznać, że były to bardzo intensywne filmowo dwa pierwsze miesiące szkoły. Wiele się dowiedzieliśmy i nauczyliśmy, a co najważniejsze jesteśmy bogatsi o znajomości i przeżycia, które pozostaną z nami na długo, jeśli nie na zawsze.
 Krystian Zajączkowski IIIB

 DSCN0128DSCN0137

Goethe Institut  Deutsch hat Klasse

Od połowy października uczniowie klasy I a wraz z wychowawczynią – Opiekunem Zespołu  realizują projekt Goethe Institut  Deutsch hat Klasse. Podejmują działania  zmierzające do przeprowadzenia zmian w aranżacji sali do nauki języka niemieckiego. Podczas tego procesu Zespół jest zobowiązany do dokumentowania kolejnych etapów pracy oraz dostarczenia tej dokumentacji ( po zakończeniu realizacji) do Organizatora. W konkursie nie chodzi o zakup nowego sprzętu, czy o wprowadzenie zmian, które generują wysokie koszta. Liczy się dobry pomysł i jego umiejętne wdrożenie oraz generalnie sam proces, który jest bardzo cenny dla rozwoju ucznia. Finał konkursu przewidziany jest na marzec 2016 roku.

W dniach 17 – 18 grudnia  sala została pomalowana na kolory radości i dobrego nastroju (pomarańczowy, żółty i bladoróżowy). Zyskała świeży „Aussehen”.  Dokonał tego Tata  jednej z uczennic. Przed malowaniem uczniowie opróżnili pomieszczenie ze wszystkich sprzętów, ze ścian zniknęły materiały dydaktyczne i dekoracje. Zastąpią je nowe. Już nad tablicą wisi nowy zegar, który przybliża morskie klimaty i budzi przyjemne i ciepłe skojarzenia.

W miarę upływu czasu uczniowie coraz bardziej  angażowali  się w pracę nad projektem. Urzeczywistniali swoje  ciekawe pomysły ucząc się przy okazji pracy zespołowej, odpowiedzialności za czyny i słowa oraz punktualności. Właśnie punktualności, która  jest niezwykle cenną cechą, szczególnie gdy czas jest ograniczony.

W dniu 7 marca Projekt został już zakończony. Dokumentacja wraz z albumem zdjęciowym znalazła się w Goethe Institut. Klasa wypiękniała, a pomoce wykonane przez uczniów  utrwalają  i poszerzają wiedzę z języka niemieckiego oraz krajów niemieckojęzycznych. Poza tym cieszą oko.  Zapraszamy do sali nr 11, żeby na własne oczy przekonać się o prawdziwości tych słów.

DSCN0610DSCN0649DSCN0741


Mistrzowie Kodowania

W tym roku szkolnym nasza szkoła uczestniczy po raz kolejny w programie „Mistrzowie Kodowania”. III edycja Programu rozpoczyna się 1 września 2015 r. i kończy się 30 czerwca 2016 r. W tym roku przystąpiło do niego 1200 szkół z całej Polski. Projekt polega na zrealizowaniu z wybranym zespołem uczniowskim minimum jednego kursu z programowania (min. 16 godzin lekcyjnych). 2015-06-01 Mistrzowie Kodowania (2)

W
ubiegłym roku szkolnym, 1 czerwca 2015 r., najpilniejsi uczestnicy Programu, zebrali się na Stadionie Narodowym na finale 2. edycji  programu Mistrzowie Kodowania. Ponad 1300 osób z ponad 280 szkół spotkało się, aby wspólnie podsumować całoroczną pracę w naszym projekcie.

W finale na Stadionie Narodowym uczestniczyło 3 uczniów naszej szkoły: Daniel, Mateusz i Piotr.


Projekt – Szkoła Dobrego Wychowania

Nasze gimnazjum uczestniczy w Projekcie, którego nazwa brzmi Szkoła Dobrego Wychowania. Czas trwania projektu przewidziany jest na okres październik – marzec przyszłego roku.

Pomysł wyszedł od Pani Dyrektor, w celu przypomnienia uczniom, że zwrotów grzecznościowych powinni używać na co dzień oraz również  każdego dnia wcielać w życie ( nie tylko szkolne) zasady savoir- vivre’ u.  We wtorek, 27 października  odbyła się w związku z tym debata z udziałem wszystkich klas gimnazjalnych. Każdą klasę reprezentowało dwóch przedstawicieli. Uczniowie trzeciej klasy gimnazjum przygotowali prezentację multimedialną oraz pytania do zgromadzonych dotyczące zawartych w niej treści. Dyskusja, która rozgorzała po zadaniu pytań  najlepiej świadczy o tym, że Projekt jest strzałem w dziesiątkę.


AKTUALNOŚCI


OCALENI ROCZNIK 2000

W każdym roku szkolnym klasy trzecie organizują uroczyste zakończenie swojej trzyletniej nauki w Gimnazjum nr 2 im. Jacka Kuronia w Dziekanowie Leśnym, na które zapraszają pracowników szkoły, przedstawicieli gminy Łomianki, swoje rodziny, przyjaciół i znajomych. Bardzo starannie się do tego przygotowują, czekając nie tylko na tę uroczystość, ale również na gimnazjalny bal.

W czwartek 23 czerwca 2016 r. o godzinie 18.00 rozpoczęło się nasze wspólne galowe spotkanie pod hasłem „OCALENI ROCZNIK 2000”. Wieczór otworzył piękny narodowy taniec – polonez, w którym zaprezentowali się uczniowie klas IIIA i IIIB. Po nim nastąpiła część oficjalna. Nasi uczniowie odebrali nagrody i wyrazy uznania za swoje naukowe osiągnięcia, a także wszystkie inne działania na rzecz szkoły i lokalnego środowiska. Był to również czas na przekazanie gratulacji i podziękowań rodzicom, którzy wspierali swoje dzieci w ich gimnazjalnym życiu. Następnie zobaczyliśmy piękny i dojrzały program artystyczny, w którym trzecioklasiści zaprezentowali swoje talenty i niezwykłą wrażliwość. Zwieńczeniem wieczoru był bal i czas na spędzenie wspólnych chwil, których nie pozostało nam już wiele.

Przed naszymi absolwentami nowe wyzwania, a my wierzymy, że z każdym będą umieli sobie poradzić i nieść w świat zaszczytne miano ucznia Gimnazjum nr 2 im. Jacka Kuronia w Dziekanowie Leśnym.

WSZYSTKIEGO DOBREGO DOKĄDKOLWIEK PONIESIE WAS ŻYCIE


DZIEKANOWSKIE EURO 201613518221_1122016577821172_1171296676_o

W dniach 21-22.06.16 r. w naszym gimnazjum toczyły się międzyklasowe rozgrywki w piłce nożnej. Wszystkie klasy przystąpiły do zawodów, a drużyny bardzo poważnie potraktowały swoją misję. Słowa podziękowania należą się Bartoszowi Zakrzewskiemu, absolwentowi naszej szkoły, który sprawiedliwie i z oddaniem sędziował wszystkie mecze, a także p. Bogusławie Jekiełek jako organizatorce całego wydarzenia.

Zwycięzcami tegorocznego turnieju zostali wspaniali CHŁOPCY z klasy IIIA, którzy jednocześnie obronili ubiegłoroczny mistrzowski tytuł. Warto dodać, że stało się to po raz pierwszy w historii naszych szkolnych piłkarskich zmagań. W drużynie zagrali: Paweł Mikołajewski, Marcin Radzikowski, Michał Sikora, Kacper Sosnowski i Paweł Sternicki. WIELKIE GRATULACJE!!!

Tytuł najlepszego strzelca zdobył Jakub Domagała z IIB, a najlepszym bramkarzem okazał się Michał Sikora z IIIA. 

WIELKIE BRAWA I WYRAZY UZNANIA!!!


II Szkolny Festiwal Filmowy

20 czerwca  2016 r. w gościnnym dla nas Centrum Kultury w Łomiankach odbył się II Szkolny Festiwal Filmowy Gimnazjum nr 2 im. Jacka Kuronia w Dziekanowie Leśnym.

Nasze spotkanie składało się z trzech części. Pierwsza była przypomnieniem tegorocznych filmowych osiągnięć uczniów, a także okazją do podziękowań i nagrodzenia najbardziej zaangażowanych spośród nich.

W kolejnej części zgromadzona publiczność uczestniczyła w premierowym pokazie pełnometrażowego dokumentalnego filmu zatytułowanego ”Pod prąd”  poświęconego bł.  ks. Jerzemu Popiełuszce. Działania nad  realizacją tego dokumentu zajęły naszym uczniom aż dziewięć miesięcy. Mieli okazję pracować w terenie, doskonalić swoje umiejętności, poznawać wiele ciekawych osób, a wszystko po to, by przedstawić tego niezwykłego księdza swoim rówieśnikom jako wzór godny naśladowania. Szczególnie cenne jest to teraz, gdy coraz częściej okazuje się, że brak nam autorytetów i ludzi, za którymi moglibyśmy podążać. Wszyscy obejrzeli film z wielką uwagą i w skupieniu, a nowy rok szkolny na pewno rozpoczniemy od rozmów na jego temat.

Naszą uroczystość zakończyły występy teatralno – filmowej grupy KREATOR. Składa się ona z młodzieży zamieszkującej Puck i okolice, a działa pod patronatem Puckiego Hospicjum pw. Św. Ojca Pio i Krokowskiego Centrum Kultury. Opiekunem tych młodych twórców jest p. Irmina Gerszewska. Młodzi wykonawcy, pokonali ponad 300 kilometrów, żeby podzielić się z nami swoją artystyczną pasją. Pokazali nam dwa przedstawienia. Pierwsze zatytułowane „Nic się nie dzieje, to zaraz przejdzie” zostało zainspirowane spektaklem Joanny Grabowieckiej „Gry ekstremalne” i fragmentem książki ks. Jana Kaczkowskiego „Szału nie ma, jest rak”. Drugie natomiast to ukłon w stronę znanego polskiego reżysera Marka Koterskiego i jego filmu „Dzień świra”. Całość połączyły bardzo nastrojowe występy taneczno – wokalne. Obecność grupy Kreator i jej opiekunki była dla nas nie tylko szansą na wiele artystycznych doznań, ale również okazją do spotkania i rozmowy. Mamy nadzieję, że nasze kontakty zaowocują w przyszłości i przyniosą nam kolejne wspólne doświadczenia.

Trwająca niewiele ponad cztery godziny uroczystość ponownie uświadomiła nam, jakie talenty i pokłady piękna kryją w sobie młodzi ludzie. Warto zachwycać się ich chęcią działania i cieszyć świadomością, że nie boją się sięgać po trudne i bardzo poważne wyzwania. Już dzisiaj z niecierpliwością czekamy na niespodzianki, które czekają nas podczas kolejnego festiwalu w czerwcu 2017 r.

CAŁEJ SPOŁECZNOŚCI GIMNAZJUM NR 2 IM. JACKA KURONIA W DZIEKANOWIE LEŚNYM    NALEŻĄ SIĘ OGROMNE PODZIĘKOWANIA ZA CAŁY PRACOWITY FILMOWY ROK 2015/2016.


KONKURSY fotograficzne NA WAKACJE!

konkursfoto

„Leśne inspiracje”


KOCHAMY KINO

w formie plakatów wypowiedzieli się nasi GIMNAZJALIŚCI:


DSCN1035 DSCN1039

W dniu 6 czerwca przyjęliśmy  zaproszenie Goethe Institut na uroczystość podsumowująca I edycję Projektu Deutsch hat Klasse.

Uroczystość, na którą przybyła część zespołu projektowego klasy I a wraz z Wychowawczynią i Opiekunem zespołu  – Panią Maria Mateuszczyk, odbyła się w Teatrze Palladium. W gali wziął udział Ambasador Niemiec – Pan Rolf Nikel, który podziękował uczniom i nauczycielom za wkład pracy w realizacje Projektu oraz wyraził radość, że w ten sposób młodzież poszerzyła swoja znajomość języka niemieckiego. Na zakończenie wystąpił popularny , u naszych zachodnich sąsiadów, zespół Tom Thaler & Basil. Uczniowie wczuli się w nastrój nadawany przez bardzo żywiołowych młodych ludzi  i wspólnie z nimi się bawili.


Podsumowanie innowacji pedagogicznej dotyczącej EDUKACJI FILMOWEJ

W roku szkolnym 2015/2016 w naszym Gimnazjum nr 2 im. Jacka Kuronia w Dziekanowie Leśnym dzięki inicjatywie i staraniom Pani Agnieszki Rekosz–Barylak w życie weszła innowacja pedagogiczna  dotycząca edukacji filmowej.
Klasy pierwsze i drugie realizują ją w ramach obowiązkowych zajęć, podczas których uczniowie zdobywają podstawową wiedzę dotyczącą procesu tworzenia filmów i nie tylko.     czytaj dalej…


10 LAT KOŁA TURYSTYCZNEGO W GIMNAZJUM W DZIEKANOWIE LEŚNYM

Rejs na ZAWISZY CZARNYM

FOTORELACJA

zawisza baner

mms_img270096180

Gratulacje!

Oliwia Stopka odebrała dyplom finalisty Biblijnego Konkursu Kuratoryjnego HIERONYMUS z rąk księdza kardynała Kazimierza Nycza.


Politechnika Warszawska dla gimnazjalistów

Inspirować, Poznać, Zrozumieć, Eksperymentować

PW Junior pragnie pomóc uczniom w bardziej świadomym poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie „Kim chcę zostać?”. Wszystko odbywa się prawie tak, jak na prawdziwej uczelni. Pracownicy PW prowadzą m.in. regularne wykłady i ćwiczenia w pracowniach PW. W zależności od wieku, nastolatek zostaje przydzielony do grupy, w której uczestniczy w zajęciach przez cały rok. W przystępny i praktyczny sposób poznaje wiele zagadnień związanych z naukami ścisłymi oraz wydziały PW. PW Junior to ćwiczenia, wykłady, roboty, konkursy, umiejętności miękkie, MBA

Obecnie trwa rekrutacja na kolejny rok akademicki 2016/17. Więcej szczegółów na stronie internetowej: www.pwjunior.edu.pl.


Test wiedzy informatycznej

20 maja, o godzinie 12.35, w sali 20, odbędzie się test wiedzy informatycznej. Wszystkich chętnych (szczególnie z klas II) proszę o zgłaszanie chęci uczestnictwa. Nagrody:

  • wszyscy, którzy udzielą odpowiedzi powyżej 60%, otrzymają ocenę 5;
  • uczeń z najlepszym wynikiem, ocenę 6.

Wędrujemy Ścieżką dydaktyczną „Do Starego Dębu” w KPN

Wycieczka z klasą IIIB pod opieką Pani Jolanty Matyjasiak (nauczycielka biologii) i Pani Doroty Pawlak (wychowawczyni, nauczycielka religii).
Uczniowie rozwiązywali krzyżówki przyrodnicze, w których hasło brzmiało: Jadwiga i Roman Kobendzowie – założyciele Kampinoskiego Parku Narodowego.
Podziwialiśmy aspekt wiosenny Puszczy. Do zobaczenia na szlaku! 🙂

Wiemy, co w Puszczy Kampinoskiej piszczy!

W ubiegły czwartek 12 maja uczniowie Gimnazjum : EWA ŻARDZIN z klasy II A oraz KRYSTIAN ZAJĄCZKOWSKI i MIKOŁAJ SZCZĘSNY z klasy III B zajęli II MIEJSCE  w  XXI Edycji Regionalnego Konkursu Ekologicznego „Co w Puszczy piszczy” w części teoretycznej.

W części plastycznej tego konkursu, w tym roku pod hasłem: „Cisza, szelest i śpiew – odgłosy Puszczy Kampinoskiej”, I MIEJSCE zajęła praca wykonana przez uczennicę klasy III B – JOANNA GRODECKA, przedstawiająca wiewiórki słuchające ptasiego koncertu, zaś WYRÓŻNIENIE otrzymała za swoją pracę uczennica klasy IC – POLA MELONOWSKA, pokazując przepełniony szarością i wiatrem mroczny krajobraz pola ze zwiastującym lepsza pogodę i nadejście światła białym ptaszkiem. czytaj dalej…


Dzień Ziemi na Marsie

Jest 22 sol kwietnia 2021 roku. Po osiemnastu miesiącach podróży na Marsie ląduje pierwszy załogowy prom kosmiczny „Nieziemski Mars” z siedemnastoma Ziemianami z klas I-II Gimnazjum. Zostali oni wyłonieni przez NASA spośród 18 tysięcy Ziemian w konkursie, który zakończył się w marcu 2011 roku. Na Marsie czekają już na nich reporterzy z TV BBC, którymi są bohaterowie najstarszego na Ziemi serialu. czytaj dalej…


Zaproszenie na warsztaty dla Rodziców – „ARCHIPELAG SKARBÓW”

Zapraszamy Rodziców w poniedziałek 16 maja 2016 roku na godzinę 18:00 – duża sala gimnastyczna na spotkanie z trenerami realizującymi program „Archipelag Skarbów”  Czas spotkania około 1, 5 godziny. Będzie to specjalne spotkanie dla Państwa. Prowadzący przedstawi wskazówki włączania skutecznego przekazu profilaktycznego w codziennej pracy wychowawczej w rodzinie. Szczególny nacisk zostanie położony na umiejętności dobrej komunikacji, które są niezbędne w wychowaniu nastolatka.


71 rocznica zakończenia II wojny światowej

8 maja, w niedzielne południe, delegacja naszej szkoły wzięła udział w obchodach uroczystości z okazji 71 rocznicy zakończenia II wojny światowej przy pomniku poświęconym Bohaterom Poległym w Obronie Ojczyzny a znajdującym się u zbiegu ulic Warszawskiej i Wiślanej w Łomiankach. Po wprowadzeniu sztandarów i odśpiewaniu polskiego hymnu narodowego złożono wieńce w hołdzie poległym za wolność naszego kraju żołnierzom.. Wysłuchaliśmy również przemówień Burmistrza Łomianek, p. Tomasza Dąbrowskiego i Prezesa Koła Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Łomiankach, p. Kazimierza Medyńskiego.
W czasie uroczystości mieliśmy także przyjemność wysłuchać wojennych melodii odegranych na trąbce, a także pogrążyliśmy się w minucie ciszy w hołdzie Ofiarom II wojny światowej.
Krótkie obchody 71. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Łomiankach przypomniały nam wszystkich Bohaterów, którym zawdzięczamy spokojne życie, jakim dzisiaj możemy się cieszyć.
Dziękujemy!!!

       Maria Dawiec IIIA


„Muzyczne Talenty 2016” – podsumowanie

Pierwszy Szkolny Konkurs „Muzyczne Talenty 2016” odbył się 26.02.2016r. w Zespole Szkół w Dziekanowie Leśnym. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej oraz Gimnazjum im. Jacka Kuronia wzięli udział w konkursie grając na instrumentach muzycznych, śpiewając i tańcząc. Uczestnicy konkursu oceniani byli przez jury w trzech kategoriach, oddzielnie Szkoła Podstawowa i Gimnazjum. Jury złożone z nauczycieli Zespołu Szkół przyznało nagrody następującym uczniom Gimnazjum:

W kategorii Gra na instrumentach muzycznych

I miejsce – Zofia Kwiecińska z klasy 2b (gra na pianinie)
II miejsce – Mateusz Wiesiołek z klasy 2a (gra na gitarze)

W kategorii Śpiew
I miejsce – Amelia Pełka z klasy 1c
II miejsce – Irmina Misztal (klasa 1c) i Barbara Pokropek (klasa 2b)
III miejsce – Gabriela Belka z klasy 1b

W kategorii Taniec
I miejsce – Julian Zaleski-Książek z klasy 2c
II miejsce – Aleksandra Niska (klasa 1a) z Wiktorią Michalak

Wszyscy uczestnicy byli gorąco oklaskiwani przez publiczność, która przyznała swoją nagrodę pięknie śpiewającej Amelii Pełce i roztańczonemu Julianowi Zaleskiemu-Książek.

Atmosfera radości towarzysząca występom i wszystkie prezentacje pozostaną w pamięci uczestników , a także ich koleżanek i kolegów.   Mamy nadzieję, że zachęciliśmy do pokazania swoich umiejętności muzycznych  jeszcze więcej uzdolnionej młodzieży w następnym roku szkolnym.


Jakie kino lubi młodzież?

Edukacja filmowa – diagnoza


Konkursy plastyczne i fotograficzny

Główny Inspektor Sanitarnyogłasza konkurs na plakat:stopdopalaczom

STOP DOPALACZOM

Uczniów zainteresowanych udziałem w konkursach plastycznych i fotograficznych odsyłam do strony KONKURSY


wielkanocne zyczenianiemiecki_ma_klase_bigProjekt Goethe Institut Deutsch hat Klasse zakończył się 7  marca 2016.

Sala nr 11 została zmodernizowana oraz zyskała na walorach dydaktycznych.

Więcej w zakładce projekty.


Sprawozdanie ze spektaklu pt. „Juliusz Cezar”cezar_b1_www

W sobotę po południu 5 marca 2016 r. po raz kolejny w tym roku spotkaliśmy się dzięki inicjatywie Pani Agnieszki Rekosz-Barylak w teatrze. Tym razem był to Teatr Powszechny, do którego wybraliśmy się na inscenizację dramatu autorstwa Williama Shakespeare’a pod tytułem „Juliusz Cezar”.

Spektakl wyreżyserowała Barbara Wysocka. Cała obsada składała się z siedmiu osób, między innymi z Michała Jarmickiego (w roli Juliusza Cezara), Arkadiusza Brykalskiego

(w roli Brutusa) oraz Barbary Wysockiej (która zagrała Marka Antoniusza).

O godzinie 17.00, kiedy wszyscy zebrali się już w teatrze, weszliśmy na salę, zajęliśmy przeznaczone dla nas miejsca na balkonie i spektakl się rozpoczął. William Shakespeare w swoim dziele przedstawił polityczny spisek, zabójstwo dyktatora oraz wojnę domową i konsekwencje tych wydarzeń.

Spektakl Barbary Wysockiej to obraz współczesnej rzeczywistości politycznej, tworzonej przez bezwzględnych polityków żądnych władzy, lecz nieprzygotowanych do jej odpowiedzialnego sprawowania, a także obraz obywateli, zakładników politycznego przewrotu, którymi łatwo manipulować za pomocą spreparowanych argumentów i rozdawnictwa publicznych pieniędzy. To wizja polityki, gdzie podstawowym paliwem są krytyka i niezgoda. Zaś nadużywane słowa takie jak Wolność, Honor, Ojczyzna tracą swą prawdziwą wartość i sens.

Sztuka ta, mimo iż opowiada dobrze znaną nam historię, w tym wykonaniu zyskała nową interpretację i ponadczasowe znaczenie. Zawarta w niej opowieść nie tylko przywołuje wydarzenia ze starożytnego Rzymu, ale również uświadamia nam, że również współcześnie problem nieodpowiedniego sprawowania władzy nas dotyczy, ponieważ historia ciągle zatacza koło i może się powtórzyć.

Spektakl dał nam do myślenia i został bardzo pozytywnie przyjęty. Kiedy po 115 minutach sztuka się skończyła, nagrodziliśmy aktorów gromkimi brawami i opuściliśmy nasze miejsca, już w drodze do szatni rozpoczęły się entuzjastyczne rozmowy i rozważania na temat wrażeń i przemyśleń związanych z przedstawieniem. Gdy emocje opadły, wszyscy rozeszli się do domów.

Sztuka bardzo mi się podobała. Szczególnie scenografia w postaci obracających się krzeseł widowni zrobiła na mnie duże wrażenie. Urzekły mnie również kostiumy, które nawiązywały do współczesności. Dobrze oceniam także grę aktorską oraz przekaz i wydźwięk spektaklu. Bardzo pozytywnym zaskoczeniem była dla mnie idealnie wyważona dawka humoru, która doskonale przełamywała poważną, pełną napięcia atmosferę. Bardzo oryginalnie pokazano również na scenie śmierć Juliusza Cezara i pozostałych spiskowców. Scena zyskała bardzo ciekawy i wzruszający wydźwięk.

Całość oceniam zdecydowanie pozytywnie, a sobotni wieczór uważam za naprawdę udany i zachęcam do zobaczenia tego spektaklu.

  Celina Jarucka IIIA


Jednodniowa wycieczka śladami Alka, Rudego i Zośki

3 marca 2016 roku klasy III a i III b pojechały razem z Panią przewodnik i wychowawczyniami  na jednodniową wycieczkę do Warszawy, śladami bohaterów „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego.

Na początku dotarliśmy w okolice Arsenału, gdzie odbyła się brawurowa akcja odbicia Jana Bytnara „Rudego” z rąk Gestapo. Potem zwiedzaliśmy  Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego w Warszawie. Zostaliśmy oprowadzeni po zabytkowej szkole, w której uczyli się Alek, Rudy i Zośka, Z zaciekawieniem wysłuchaliśmy o historii i tradycjach tej placówki. Następnie udaliśmy do Mauzoleum w Alei Szucha, dawnej siedziby Gestapo, gdzie w czasie przesłuchań torturowano Rudego. Tam wysłuchaliśmy przejmującej opowieści o bestialskich sposobach traktowania więźniów, a następnie mieliśmy czas na zwiedzenie niektórych cel aresztu i obejrzenie m.in. wielu wartościowych śladów, jakie pozostawili po sobie osadzeni tu w czasie II wojny światowej więźniowie. Po zwiedzeniu Mauzoleum Walki i Męczeństwa Polskiego pojechaliśmy na Pawiak, gdzie z kolei słuchając Pani przewodnik mogliśmy  oglądać zdjęcia, listy i prace wykonane przez więźniów. Tam również wysłuchaliśmy grypsów, które osadzeni na Pawiaku pisali do swoich bliskich. Zobaczyliśmy też szkolne świadectwo Rudego, a także zachowane fragmenty dębu szypułkowego, rosnącego niegdyś na Pawiaku w miejscu, gdzie teraz stoi jego kopia, wiernie oddająca kształt dawnego drzewa. Oczywiście podczas wycieczki nie mogliśmy nie odwiedzić grobów poległych, toteż udaliśmy się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Tam zapaliliśmy znicze i złożyliśmy kwiaty na grobie Patrona naszej szkoły – Jacka Kuronia. Odwiedziliśmy również kwatery, w których spoczywają  Alek, Rudy i Zośka, a także grób  znanego polskiego poety, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, pochowanego razem z żoną Basią.

Ostatnim miejscem zwiedzania było Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie po obejrzeniu krótkiego filmu pt. „Miasto ruin” mieliśmy czas na samodzielne zwiedzanie muzeum – krążenie kanałami, zbieranie opisów kolejnych dni powstania czy też oglądanie broni powstańców.

Do szkoły wróciliśmy ok godziny 17. Wszyscy pozytywnie wspominamy wycieczkę, ciesząc się z możliwości pozyskania wielu ciekawych informacji i ujrzenia świata, w jakim przyszło żyć bohaterom „Kamieni na szaniec” w czasie II wojny światowej.

Pamiętajmy o wszystkich Poległych, którzy zginęli w imię wolnej Polski.

Jagoda Laprus, IIIA


Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

wykleci1wykleci21.03.2016r. obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji klasy trzecie jako reprezentacja całego Gimnazjum nr 2 im. Jacka Kuronia w Dziekanowie Leśnym wraz ze sztandar szkoły, wybrały się do ICDS-u na uroczystość upamiętniającą tych polskich Bohaterów. Zjawiło się wielu gości m. in. władze samorządowe z Panem Burmistrzem Tomaszem Dąbrowskim, kombatanci, przedstawiciele różnych instytucji, młodzież, nauczyciele, mieszkańcy Łomianek oraz Gość specjalny, Żołnierz Wyklęty pułkownik Lech Andrzej Mroczkowski.
Na początku wszystkich zgromadzonych gorąco powitał Burmistrz Łomianek Tomasz Dąbrowski. Przybliżył widzom powód spotkania i tematykę uroczystości oraz uświadomił, jak wiele my Polacy zawdzięczamy Żołnierzom Wyklętym. Po krótkim wstępie uczniowie Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Janusza Kusocińskiego w Łomiankach przedstawili program poetycko – muzyczny: „Historia Żołnierzy Wyklętych w pieśniach i wierszach zawarta”. W auli rozbrzmiały  pieśni o Żołnierzach Niezłomnych oraz wiersze pułkownika Lecha Mroczkowskiego zgromadzone w jego książce „Ostatni list do matki. Wspomnienia żołnierza wyklętego”. Pojawił się również komentarz historyczny. Druga część spotkania, już mniej uroczysta, została poświęcona na zapoznanie się zgromadzonych na uroczystościach osób z krótkim filmem dotyczącym  Żołnierzy Wyklętych.
Wtorkowy apel z pewnością wszystkim zapadnie w pamięć, ponieważ był poruszający, dotyczył ważnych dla Polski wydarzeń, a przede wszystkim obecny był z nami pułkownik Lech Mroczkowski.
Aleksandra Nowak IIIA

O G Ł O S Z E N I E

w sprawie rekrutacji do  klas pierwszych Gimnazjum

na rok szkolny 2016/2017

„ Dzień otwarty” w Zespole Szkół w Dziekanowie Leśnym na rok szkolny 2016/2017 odbędzie się :

– dla kandydatów do klasy pierwszej Gimnazjum :
16 marca 2016r  w godz. 17 30  –  19 00
( godz. 18 00 spotkanie z Dyrektorem )


Przyjmowanie wniosków i zgłoszeń

na rok szkolny 2016/2017

– do  klasy pierwszej Gimnazjum
uczniowie z obwodu Gimnazjum nr  2  15 lutego -7 kwietnia 2016r.
uczniowie spoza obwodu 11 kwietnia – 28 czerwca 2016 r.


Zgłoszenia do klasy pierwszej:

Wyniki I etapu II Ogólnopolskiego Konkursu poświęconego bł. ks. Jerzemu Popiełuszce:

do drugiego etapu zakwalifikowały się uczennice biorące udział w konkursie plastycznym:
Asia Grodecka, Natalia Pieńkosz i Ola Rożniak z klas III.

Gratulujemy i życzymy sukcesów w finale!


Ferie,   ferie    i    po feriach…    🙂

ferie

by Kamil R.


mistrzowie pasteluSprawozdanie z wizyty w Muzeum Narodowym w Warszawie

We wtorek, 26.01.2016, po trzeciej godzinie lekcyjnej, uczniowie klas III naszego gimnazjum wybrali się na wystawę kolekcji „Mistrzowie Pastelu. Od Marteau do Witkacego” do Muzeum Narodowego w Warszawie. Wyjście to odbyło się w ramach zajęć artystycznych.

Ekspozycja jest prezentacją pastelu, czyli techniki bardzo atrakcyjnej wizualnie, pokazującej bogactwo wyobraźni artystów malujących niesamowite portrety, pejzaże, naturę. Mieliśmy szansę zobaczyć blisko 250 pasteli z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, które przez swoją delikatność i wrażliwość na uszkodzenia nie są wypożyczane, ani też na co dzień eksponowane.

Po przybyciu na miejsce i krótkim oczekiwaniu na przewodnika, udaliśmy się do pierwszego punktu wycieczki, gdzie usłyszeliśmy kilka istotnych słów na temat powstawania pasteli, ich konserwacji i przechowywania. Następnie zostaliśmy poprowadzeni przez kolejne sale: portretu, pejzażu, prac z okresu największego rozkwitu tej techniki. Dane nam było zobaczyć pokazywany w Polsce po raz pierwszy od czasów dwudziestolecia międzywojennego „Skarbiec wawelski”, czyli cykl obrazów Leona Wyczółkowskiego, który jest jedyną serią pastelowych prac artysty zachowaną w całości do dziś.

Gdy dotarliśmy do ostatniego punktu naszej wycieczki, pan przewodnik pozwolił nam zadać kilka pytań i pożegnał się z nami. Potem każdy mógł swobodnie obejrzeć całą ekspozycję jeszcze raz i przyjrzeć się z bliska kreskom prowadzonym na papierze.

Dodatkowo wraz z p. Agnieszką Kmieciak mogliśmy zobaczyć zbiory polskiej sztuki nowożytnej, eksponowane na wystawie stałej, w Galerii Malarstwa Polskiego.

Nasza wycieczka dobiegła końca o godzinie czternastej. Wtedy też nasza grupa opuściła Muzeum Narodowe i wszyscy wrócili do domów.

Moim zdaniem wycieczka była bardzo udana. Podobał mi się sposób, w jaki przewodnik przekazywał nam informacje o obrazach, jak skłaniał nas do refleksji nad danym dziełem. To, że mogliśmy wykazać się swoją wiedzą o sztuce i fakt, iż przewodnik nas słuchał, próbował nam przybliżyć kwestie trudne do zrozumienia. To nie było tylko oglądanie, ale też poznanie historii pasteli. Wielką zaletą była również możliwość zobaczenia z bliska wszystkich dzieł. Słuchając opinii kolegów i koleżanek z grupy, wielu z nich zachwycało się tym, jak perfekcyjnie prowadzone są kreski, jak szczegółowo wykonane są wszystkie detale i jak realistycznie wyglądają obrazy.

Uważam, że zdecydowanie warto było zobaczyć tę ekspozycję. Cieszę się, że miałam możliwość odwiedzania Muzeum Narodowego właśnie z tego powodu.

Aleksandra Rożniak


SZKOLNY KONKURS „MUZYCZNE TALENTY 2016”

Konkurs „Muzyczne Talenty 2016” odbędzie się 26 lutego 2016r.
w Zespole Szkół w Dziekanowie Leśnym.
Organizatorem konkursu jest Dyrekcja Zespołu Szkół w Dziekanowie Leśnym.

Cele konkursu:
Motywowanie uczniów do odkrywania swoich zdolności i rozwijania umiejętności muzycznych
Umożliwienie uczniom zaprezentowania ich umiejętności w środowisku szkolnym
Promowanie utalentowanej młodzieży
Kształtowanie poczucia wartości i wiary we własne możliwości wśród uczestników konkursu
Stwarzanie uczniom możliwości szlachetnej rywalizacji
Propagowanie kultury muzycznej w szkole

Warunki konkursu:
1. W konkursie biorą udział dzieci i młodzież z klas 4 – 6 szkoły podstawowej oraz z klas 1 -3 gimnazjum w Dziekanowie Leśnym.
2. Konkurs będzie przeprowadzony w trzech kategoriach: gra na instrumencie, śpiew, taniec.
3. Konkurs ma charakter otwartego przeglądu, w którym mogą wystąpić zarówno indywidualni wykonawcy jak i zespoły.
4. Członkowie zespołów nie mogą występować powtórnie jako soliści.
5. Uczestnicy konkursu mogą wziąć udział wyłącznie w jednej wybranej przez siebie kategorii.
6. Uczestnicy konkursu prezentują jeden utwór muzyczny w czasie do trzech minut.
7. Wybór prezentowanych utworów muzycznych, a także przygotowanie podkładów muzycznych i akompaniamentów do piosenek i tańca należy do uczestników.
8. Podkład do piosenek (bez tekstu, pół-playback) oraz podkład do tańca (może być z tekstem) nagrany na płytce CD lub pendrive należy dostarczyć do p. Marzenny Wasiluk do dnia 17 lutego 2016r.
9. Piosenki mogą być wykonane bez akompaniamentu instrumentalnego, czy nagranego podkładu, to znaczy ‘a capella’.
10. W przypadku gry na instrumencie, czy samodzielnego akompaniowania można przynieść własny instrument lub skorzystać z keyboardu szkolnego.

Kryteria oceny:
1. W kategorii gra na instrumencie/instrumentach ocenie podlega: jakość wykonania, poprawność melodyczna i rytmiczna, płynność gry, ogólny wyraz artystyczny, dobór repertuaru i stopień trudności utworu.
2. W kategorii śpiew oceniana jest: prawidłowa intonacja (melodia), poprawność rytmiczna, walory głosowe, dykcja, interpretacja, wyraz artystyczny, gesty, ruch sceniczny, wybór utworu i stopień trudności utworu oraz kostium.
3. W kategorii taniec oceniana jest: muzykalność , poczucie rytmu, zgodność ruchów w zespole, choreografia, skala trudności i technika wykonania poszczególnych elementów, ogólne wrażenie artystyczne, kostiumy.
UWAGA!
Utwory nie mogą zawierać wulgarnych, dyskryminujących treści oraz elementów promujących używki.

Jury dokona oceny wykonań w poszczególnych kategoriach i ogłosi wyniki konkursu po zakończeniu prezentacji utworów.

Nagrody:
1.Jury przyzna miejsca od 1 do 3 w każdej kategorii. Zwycięzcy otrzymają nagrody ufundowane przez Dyrekcję Zespołu Szkół w Dziekanowie Leśnym.
2.Publiczność wytypuje kandydata do nagrody publiczności ufundowanej przez Radę Rodziców.
3.Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy za udział w konkursie ,, Muzyczne Talenty 2016”.
Lista zwycięzców i sprawozdanie z konkursu zostanie zamieszczone na stronie internetowej szkoły.

Termin
Kartę zgłoszenia należy oddać najpóźniej do 17 lutego 2016r. do organizatora konkursu p. Marzenny Wasiluk (nauczycielki muzyki)
Zapraszamy do wspólnej zabawy!


szopka1cWszystkim Uczniom, Rodzicom i Pracownikom szkoły
życzymy pełnych radości i ciepła Świąt Bożego Narodzenia
oraz wiele miłości i nadziei w Nowym Roku.


Przerwa świąteczna trwa do 3 stycznia.
4, 5, 7 i 8 stycznia lekcje odbywają się według planu.
6 stycznia /środa/ – święto Trzech Króli – dzień wolny.
Wystawienie ocen: do 8 stycznia.


RAPSODIA-Z-DEMONEM-baner-z-billboardu

Sprawozdanie ze spektaklu pt. „Rapsodia z Demonem”

W niedzielę, 15.11.2015 wieczorem niektórzy uczniowie naszego gimnazjum tradycyjnie już po raz kolejny w tym roku szkolnym spotkali się za sprawą p. Agnieszki Rekosz-Barylak w teatrze. Tym razem zgromadziliśmy się  w Teatrze Rampa na sztuce pod tytułem „Rapsodia z Demonem”. Przedstawienie składało się z 22 przebojów rockowego zespołu Queen w nowych aranżacjach i teatralnej inscenizacji. Sztukę napisała Katarzyna Kraińska, natomiast reżyserem inscenizatorem był Michel Driesse. W rolach głównych wystąpili: Kuba Molęda, Jakub Wocial, Anna Kędroń.

Kiedy wszyscy zebraliśmy się w teatrze, weszliśmy na widownię, która robiła bardzo pozytywne wrażenie. była dobrze oświetlona i mimo swojego rozmiaru wydawała się przytulna. Nastepnie wszyscy zajęli swoje miejsca, dyrektor teatru powiedział kilka słów i rozpoczął się spektakl. Sztuka opowiadała historię młodego artysty – Ernesta, który dla zdobycia popularności gotowy był na układy ze zdradzieckim demonem. Ten zaś na początku kusi go krainą snów, nad którą chłopak może mieć rzekomo całkowitą kontrolę. Diabeł oferuje Ernestowi spełnienie trzech życzeń, ale chłopak będzie musiał za nie zapłacić. Właściwie cała akcja toczy się wokół dążenia ambitnego młodego muzyka do zdobycia upragnionej popularności i sprowadzania go na złą drogę przez demona . W całej historii pojawiają się jeszcze dwie ważne postacie, które stanowią kontrast dla rozmarzonego, impulsywnego i łatwowiernego głównego bohatera. Są to: jego przyjaciel i partner muzyczny , czyli Kacper oraz początkująca dziennikarka – Ida, która staje się dla niego kimś naprawdę ważnym. Ostatecznie to ona uświadamia mu, że rzeczywisty świat i prawdziwi ludzie liczą się bardziej niż imaginacja.

Szczególną uwagę w tym spektaklu odgrywa oczywiście muzyka stanowiąca dorobek zespołu Queen, bardzo popularna i znana. Mimo to w wykonaniu tych młodych artystów, którzy dobrze oddali jej piękno i ponadczasowość , można było w pewnym sensie odkryć ją na nowo. Bardzo pozytywne wrażenie robiło również to, w jak przemyślany sposób utwory muzyczne połączono z fabułą. Wszystko tworzyło naprawdę spójną całość i sprawiło, że ten musical oglądało się przyjemnie.

Po zakończeniu przedstawienia publiczność wyraziła swój entuzjazm oklaskami na stojąco. Artyści zostali zachęceni do bisów. Kiedy kurtyna opadła, a brawa w końcu ucichły, publiczność udała się do szatni, gdzie żywo komentowała spektakl. Niedługo potem nasza grupa opuściła budynek teatru i wszyscy wrócili do domów.

Moim zdaniem spektakl był naprawdę udany. Podobała mi się gra aktorska, kostiumy dekoracje i przede wszystkim muzyka, która wykonywana na żywo robiła ogromne wrażenie. Uważam, że artyści podołali postawionym przed nich zadaniom i  wspaniałe utwory nie straciły na swojej wartości, mimo że ich wykonanie przez zespół Queen nie może się z niczym równać. Moją sympatię wzbudził szczególnie negatywny bohater, czyli tytułowy demon. Znalazły się także pewne elementy widowiska, które mnie nie zachwyciły. Uważam, że kreacja bohaterów oraz sama fabuła pozostawiały wiele do życzenia. Do gustu nie przypadł mi szczególnie główny bohater. Pokazana historia była niestety zbyt przewidywalna. Jednak jestem w stanie to zrozumieć, tłumacząc to koniecznością połączenia fabuły z tekstami  konkretnych przebojów.

Ogólnie jednak spektakl podobał mi się i uważam, że spędzony w teatrze czas nie był stracony, ponieważ naprawdę dobrze się bawiłam.

CELINA JARUCKA, IIIA


 herbertSprawozdanie z wizyty Uczniów i Opiekunów ze Społecznego Gimnazjum i LO im. Zbigniewa Herberta w Częstochowie w naszej szkole.

Dwa tygodnie temu, 29 października 2015 roku, po godz. 20.00 przyjechała do naszej szkoły na nocleg, grupa młodzieży z Częstochowy. Zaraz po przybyciu Gości, uczniowie naszej klasy lllA, pokazali przyjezdnym pomieszczenia, w których mieli spać, a następnie pomogli im się zakwaterować. Po części organizacyjnej, przeszliśmy do integracji. W tym celu wszyscy uczniowie udali się na poczęstunek do sali geograficznej. Po obfitej ilości ciast i soków, mieliśmy czas na wspólną zabawę. Ok. godziny 22.00 ponownie zebraliśmy się w sali poczęstunkowej w celu obejrzenia filmów samodzielnie nakręconych i wyreżyserowanych przez uczniów szkoły w Częstochowie, a także filmu w reżyserii Grega Zglińskiego, pt. „Wymyk”. Po projekcji filmowej nastąpiła cisza nocna i wszyscy udaliśmy się do sal na nocleg. Następnego dnia, przed godziną 8.00 goście opuścili naszą szkołę, a my po uporządkowaniu klas udaliśmy się na lekcje.

Wizytę naszych Przyjaciół z Częstochowy wszyscy wspominamy bardzo dobrze, a nauczyciele już zastanawiają się nad następnymi spotkaniami. To był udany wieczór!

 Jagoda Laprus


Debata „Szkoła dobrego wychowania”

Dnia 27 października 2015 r. w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Dziekanowie Leśnym odbyła się debata pod hasłem: „Jak cię widzą, tak cię piszą” zorganizowana w ramach projektu: „Szkoła dobrego wychowania”. Wzięły w niej udział wszystkie klasy.
Debatę przygotowali i przeprowadzili Uczniowie klas trzecich pod opieką p. I. Wichrowskiej i p. J. Kuźniecowa.


Wizyta w Pałacu w Jabłonnie – 16 listopada

W ramach realizowanego Projektu klasa I a i I c wraz z Wychowawcami oraz Panią Pedagog/Psycholog udała się do Pałacu w Jabłonnie. Zaplanowane tam zajęcia dotyczyły zasad dobrych obyczajów, zapoznania z regułami savoir – vivre ważne było również zwrócenie uwagi młodego człowieka na istotę i wagę wzajemnego szacunku. Na początku uczniowie zapoznali się z historią pałacu i historia jego niezwykłych mieszkańców. Następnie z ust prowadzącej p. Małgorzaty Skwarskiej (wykładowca protokołu dyplomatycznego i savoir – vivre na UJ) prześledzili genezę dobrych obyczajów, norm prawnych, moralnych i obyczajowych. Odtąd dwa słowa:”protokół dyplomatyczny” przestały być słowami magicznymi i nieznanymi. Po przerwie padło kilka zdań na temat kultury jedzenia, nakryć stołowych, sztućców oraz rodzajów przyjęć. Młodzież miała również okazję zaobserwować nakrywanie do stołu przy zastosowaniu pełnej zastawy.

Ostatnim punktem naszego pobytu był obiad w restauracji Pałacowej. Miał on charakter przyjęcia zasiadanego z pełną obsługa kelnerską. Podczas obiadu uczniowie mogli wykazać się nabytą wiedza i umiejętnościami dotyczącymi odpowiedniego zachowania się przy stole. Myślę, że atmosfera miejsca, poziom wykładu okraszone wyśmienita kuchnią spełniły oczekiwania odwiedzających.

DSC05699DSC05675

studio


Czy moje dziecko\mój uczeń jest uzależniony od komputera?!

W dniu 3 listopada 2015 roku odbyło się spotkanie dla Rodziców i Nauczycieli z Przedstawicielami Fundacji Studio Psychologii Zdrowia poświęcone problemom uzależnień od nowych technologii.

Fundacja zaprasza na bezpłatne szkolenie.
Miejsce szkolenia: Fundacja Studio Psychologii Zdrowia, ul. Ogrodowa 1A lok 1, Warszawa
Termin: 10.12.2015. godz. 17:30
Jak rozpoznawać objawy i przeciwdziałać. Program obejmuje 3 godziny zajęć warsztatowo- wykładowych.


tacy jestesmy2Tacy jesteśmy – społeczność Łomianek oczami młodych

Łomianki otrzymały ogromne dofinansowania na kulturę. W filmowym projekcie wykorzystano zainteresowanie lokalnej młodzieży gimnazjalnej i licealnej sztuką „dziesiątej muzy”.

Projekt „Tacy jesteśmy – społeczność Łomianek oczami młodych wraz z czterema innymi inicjatywami został wcielony w życie. Pomimo pierwszej takiej akcji na zajęcia warsztatowe przybyło pięćdziesiąt osób. Głównym celem było rozwijanie pasji, zainteresowania sztuką tworzenia filmu, a przede wszystkim przedstawienie ciekawego sposobu na spędzanie wolnego czasu. Niektórzy z nas nie mieli wcześniej szansy działania z profesjonalnym sprzętem, więc zabrali swoje amatorskie urządzenia z możliwością nagrywania i ruszyli w świat!  <więcej>


Symbole Światowych Dni Młodzieży w naszej szkolesdm

W środę, 28 października, do Gimnazjum w Dziekanowie Leśnym przybyły symbole Światowych Dni Młodzieży – Krzyż Roku Świętego i Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani (Wybawicielki Ludu Rzymskiego).
Z zainteresowaniem i w skupieniu wysłuchaliśmy księdza Marka Przybylskiego – Dyrektora Wydziału Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitarnej Warszawskiej, który w bardzo przystępny i ciekawy sposób wyjaśnił historię symboli i ich znaczenie.
Drewniany krzyż został wykonany w 1983 roku z okazji Jubileuszu Odkupienia. Po zakończeniu obchodów, papież Jan Paweł II przekazał ten Krzyż młodym wzywając: „Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie”.
Od 2003 roku wraz z Krzyżem wędruje Ikona Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego. Święty Jan Paweł II przekazał ją młodzieży mówiąc: „Wiedzcie, że w trudnych chwilach, których nie brakuje w życiu każdego człowieka, nie jesteśmy sami: tak jak Janowi u stóp Krzyża, tak i wam Jezus daje swoją Matkę, aby pocieszała was swoją czułością”.
Krzyż i ikona przez te lata podróżowały po świecie i były przyjmowane przez młodzież na wszystkich kontynentach. W lipcu 2016 roku będą towarzyszyły Światowym Dniom Młodzieży, które odbędą się w Polsce.
Ksiądz Przybylski podkreślił szczególnie, że Krzyż jest znakiem miłości Pana Jezusa do ludzi i nigdy ich nie dzieli, tylko łączy.
Następnie ks. Proboszcz Dariusz Kosk odczytał Ewangelię i uczestniczyliśmy w krótkiej, prowadzonej przez młodzież, modlitwie.
Na koniec, w podniosłej atmosferze, każdy mógł dotknąć i przez chwilę adorować Krzyż Roku Świętego.
To wielki zaszczyt, że nasza szkoła znalazła się na trasie peregrynacji symboli ŚDM.


codeweek_7ebfdaf74ed5Godzina Programowania

W ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania,
w Gimnazjum w Dziekanowie Leśnym  odbyła się 14 października Godzina Programowania.
W jej trakcie 14 uczniów zapoznało się z językiem Scratch, tworząc grę.

 


 


Informacje o konkursach w roku szkolnym 2015/2016


SEMESTR II

Wczoraj, 24 maja odbył się I Gimnazjalny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej. Uczniowie musieli odpowiedzieć na 30 pytań otwartych i zamkniętych. Każdą z klas reprezentował wybrany przez nią trzy osobowy zespół. Tematyka konkursu dotyczyła historii Unii, jej struktur oraz jej obecnych obszarów działań. Przygotowaniom do konkursu służyły materiały dydaktyczne otrzymane, już w marcu, od Komisji Europejskiej Przedstawicielstwo w Polsce. Organizatorka konkursu i autorka pytań p. Maria Mateuszczyk zasiadła w jury wraz z  trójką uczniów swojej klasy.

Wyniki zostaną podane we wtorek, 31 maja.

I miejsce zajęła klasa IIIb

II miejsce: klasa IIIa

III miejsce: klasa IIb

Gratulujemy!!!

DSCN0963


Konkurs fotograficzny „Leśne inspiracje”

Regulamin konkursu fotograficznego pt. „Leśne inspiracje”.
Termin oddania prac: 1 czerwca (dla osób, które chcą uzyskać ocenę w tym roku), 
1 września (praca przyniesiona na rozpoczęcie roku, dla osób, które chcą uzyskać ocenę w przyszłym roku).


stopdopalaczom

Konkurs plastyczny

Główny Inspektor Sanitarny ogłasza konkurs na plakat: „STOP DOPALACZOM
Zachęcam do zapoznania się z regulaminem i wykonania prac.
Termin oddania pracy do sali 20 to 10 maja.


Konkurs informatyczny i dla uczniów z zajęć artystycznych:

„e-umiejętności przepustką do …” –  VI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego „Edukacja z Panem T.I.K-iem”


Konkurs plastyczny dla klas I i III: /prace wykonujemy w szkole na zajęciach dodatkowych – do ferii/

Międzynarodowy konkurs organizowany przez Toyota Motor Corporation „The 10th Toyota Dream Car Art Contest” – „Samochód marzeń 2016”.


Konkurs plastyczny dla uczniów powyżej 14 roku życia: /prace wykonujemy w szkole na zajęciach dodatkowych – do ferii/

SEMESTR I


Szkolny konkurs z informatyki (głównie dla klas I)

Zrób (w programie GIMP lub innym) na szkolną stronę internetową ruchomy baner na wybrany temat:
1. Życzenia na Boże Narodzenie (po polsku)
2. Życzenia udanych ferii (zimowych: 1-14 lutego 2016)

Wymagania:
– szerokość 600 pikseli
– wysokość: maksymalnie 250 pikseli, może być mniej
– zapis w formacie gif
– przesłanie pracy mailem do 18 grudnia włącznie (akmieciak@spdl.edulomianki.pl) w formacie edycyjnym i nieedycyjnym (np. plik xcf i gif).

Kryteria oceny:
– zgodność z tematem
– ciekawy, oryginalny pomysł
– samodzielność wykonania pracy (jak najwięcej własnych rysunków, zdjęć, jak najmniej skopiowanych z Internetu).
– odpowiednia długość wyświetlania napisów (by można je było przeczytać)
– brak błędów ortograficznych i innych w napisach
– stopień trudności

Nagrody:
– umieszczenie na stronie gimnazjum
– ocena 6 za aktywność z informatyki


Konkurs plastyczny dla klas I i III:
„Ks. Jerzy Popiełuszko – człowiek Prawdy, który zło dobrem zwyciężał”
Prace można wykonywać we wtorki po lekcjach w sali 20. Termin ukończenia: 22 grudnia.


Konkurs historyczny „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531 – 1683. Od Obertyna do Wiednia. Rzeczpospolita Obojga Narodów” organizowany przez MSCDN w Warszawie i Mazowieckie Kuratorium.

W tym roku w konkursie uczestniczy 4 uczniów naszego gimnazjum. Pierwszy etap konkursu odbędzie się w naszej szkole 5 listopada 2015 r.  o godz. 13 i trwać będzie 90 minut. Awans do II etapu uzyska nie więcej niż 5 uczestników z największą liczbą zdobytych punktów z pośród tych, którzy uzyskali co najmniej 75% punktów możliwych do zdobycia.

Uczniowie biorący udział  w Konkursie powinni wykazać się:
1) wiadomościami i umiejętnościami z zakresu historii Polski i historii powszechnej od XVI do końca XVII wieku określonymi w podstawie programowej szkoły podstawowej i gimnazjum,
2) znajomością zagadnień z historii Polski w latach 1531 – 1683 wykraczających poza  podstawę  programową szkoły podstawowej i gimnazjum i
3) wiedzą dotyczącą oręża polskiego od XVI do końca XVII wieku, z uwzględnieniem znajomości broni i barwy, architektury obronnej, topografii wojskowej, heraldyki, sfragistyki, falerystyki, literatury, muzyki i pieśni, malarstwa historycznego.

Zadania pisemne obejmują w pierwszym etapie:
– wiadomości i umiejętności z zakresu historii Polski w latach od 1531 – 1582  określone w podstawie programowej,
– wiedzę podstawową dotyczącą oręża polskiego w latach 1531 – 1582


1 października 2015 roku odbył się Kuratoryjny Konkurs Języka Niemieckiego, wzięli w nim udział uczniowie klasy trzeciej.


15 października przeprowadzono Konkurs Języka Niemieckiego, którego organizatorem było Centrum Edukacji Szkolnej. Brali w nim udział uczniowie klasy drugiej i trzeciej.