MIASTO RUIN 44

 W dniu 19 września 2017 r. uczniowie naszej szkoły wraz ze wsparciem dwóch nauczycielek języka polskiego: pani Marzeny Siwek, pani Agnieszki Rekosz-Barylak, a także pana Janusza Kuźniecowa i pozostałych nauczycieli z zespołu humanistycznego zorganizowali apel mający na celu upamiętnienie Powstania Warszawskiego oraz zestrzelenia amerykańskiego bombowca B-179G Do zobaczenia pod dowództwem por. Francisa Akinsa. Aliancki samolot niósł pomoc powstańcom w Warszawie 18 września 1944.

Spektakl odbył się podczas czwartej lekcji w dużej sali gimnastycznej.

Mieli okazję go obejrzeć wszyscy uczniowie począwszy od klas IV po VII i gimnazjalne naszej szkoły. Młodzież w wieku od 10 do 15 lat recytowała wiersze polskich poetów i samych uczestników powstania. Apel rozpoczął się sygnałem nalotu bombowego, który słychać było w całym budynku oraz wstępem historycznym naszego nauczyciela historii na temat wydarzeń, które miały miejsce w Dziekanowie Leśnym siedemdziesiąt trzy lata temu. Oprawę słowom padającym ze sceny zapewniły też światła,  muzyka Fryderyka Chopina oraz dym. Wszyscy aktorzy wystąpili w czarnych strojach, aby podkreślić powagę inscenizacji, a część z nich miała także na ramieniu opaski w barwach polskiej flagi, nawiązujące do tych, jakie nosili młodzi powstańcy, którzy ginęli podczas walcząc za swą ojczyznę.

Spotkanie trwało około czterdziestu minut, a mimo to w sali przez cały czas panowała idealna cisza. Na twarzach widzów można było dostrzec wyraźne wzruszenie i zaciekawienie. Przedstawienie zostało pozytywnie odebrane i nagrodzone dużymi brawami na stojąco. Na koniec zapalono dwa znicze w kolorze białym i czerwonym, które następnie przeniesiono pod tablicę pamiątkową umieszczoną na bocznej fasadzie naszej szkoły.

   W ten sposób uczciliśmy TYCH, którzy wywalczyli dla nas wolność i sami utwierdziliśmy się w przekonaniu, że nigdy więcej nie można dopuścić do wojny.

Karolina Plewka IIIB

Accessibility