99. SALON POEZJI W TEATRZE POLSKIM

     W dniu 17 września 2017 roku odbył się 99. Salon Poezji w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, na który wybrała się grupa uczniów pod opieką p. Agnieszki Rekosz-Barylak.

Warto dodać, że spotkania w ramach Salonu Poezji zapoczątkowała w Teatrze Słowackiego w Krakowie znana i ceniona polska aktorka – Anna Dymna.

Niedzielne spotkanie w Teatrze Polskim nosiło tytuł: „Poeta pamięta 17 września ’39” i zorganizowano je ze względu na rocznicę ataku armii sowieckiej na Polskę bez wypowiedzenia wojny w 1939 roku. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 12:00 i trwało niewiele ponad godzinę. Mogliśmy usłyszeć refleksyjne, pełne powagi wiersze związane z wojenną tematyką. Wśród nich znalazły się utwory: Beaty Obertyńskiej, Władysława Sebyły, Władysława Broniewskiego, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta i innych polskich poetów. Poezja ta poruszyła nas, zmusiła do zadumy, trafiła prosto w serca. Przedstawione utwory nie należały do najprostszych, dlatego trzeba było się nad nimi chwilę pochylić i zastanowić. Siedząc i słuchając mieliśmy wrażenie, że bierzemy udział w tamtych tragicznych wydarzeniach. Niezwykle ujmująca atmosfera na sali powstała nie tylko samej poezji, ale zawdzięczaliśmy to również recytującym te teksty z wielkim kunsztem i wyczuciem aktorom. Na scenie wystąpili: Joanna Trzepiecińska,  Marcin Kwaśny i Antoni Ostruch. Recytacjom nastroju dodawały też doskonale rzewne muzyczne akcenty Mateusza Stankiewicza, grającego na akordeonie.

Na koniec warto zaprosić Wszystkich Państwa na jubileuszowy, setny już Salon Poezji w Teatrze Polskim, który odbędzie się całkiem niedługo, czyli 01.10.2017 roku. My tam będziemy. Przedstawiona zostanie poezja ks. Jana Twardowskiego, a gościem specjalnym będzie sama pomysłodawczyni spotkań, czyli Anna Dymna.

Zuzanna Stachowicz z klasy IIIB

Accessibility