JUBILEUSZOWY SALON POEZJI W TEATRZE POLSKIM

W dniu 01.10.2017 grupa uczniów naszego gimnazjum wraz z opiekunką, panią Agnieszką Rekosz-Barylak, wzięła udział w setnym Salonie Poezji organizowanym w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.
Z okazji jubileuszowego spotkania, jako gość specjalny przybyła Anna Dymna, “Matka” polskich Salonów Poezji. Na początku dyrektor teatru, Andrzej Seweryn złożył jej oficjalne podziękowania, a następnie rozpoczęły się recytacje. Na scenie pojawił się niemal cały zespół aktorski Teatru Polskiego. Recytowano wiersze ks. Jana Twardowskiego, dotykające tematów franciszkańskich,: od natury począwszy, poprzez sprawy wiary, miłości, tolerancji na prozie dnia codziennego skończywszy. Utwory te zachwycają swoją prostotą, która trafnie definiuje nasz świat i relacje, jakie w nim panują.


Całemu przedsięwzięciu towarzyszyła interesująca oprawa muzyczna (w przerwach między recytacjami przestrzeń wypełniały dźwięki fortepianu i saksofonu). Ważną rolę odgrywało dyskretne, ciepłe światło. W sali panował przyjemny półmrok, a widzowie koncentrowali się mniej na wyglądzie aktorów i tym,) co działo się na scenie, a bardziej na słowach, które z niej płynęły.
Spotkanie trwało około półtorej godziny, przez cały ten czas wszyscy  w skupieniu zatapiali się w słowach  poezji. Trzeba przyznać, że było to bardzo uroczyste  i nastrojowe spotkanie oddające podniosłą, jubileuszową okazję.
Następny Salon Poezji odbędzie się już ósmego października, kiedy w Teatrze Polskim będzie można posłuchać Koncertu Laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.
Zapraszamy, ponieważ – jak powiedział Andrzej Seweryn – poezja jest i zawsze będzie nam potrzebna.

Karolina Plewka IIIB

Accessibility