Kim chciałbym, abyś został? KONTRA Kim chcę zostać?

KARTKA Z NOTATNIKA DORADCY ZAWODOWEGO…

Drogi Rodzicu!

Czy wydaje Ci się, że Twoje dziecko nie wie co chce robić w życiu? Czy czasami myślisz sobie „bo ja w jego wieku…”

Jesteś przerażony?

Problem z wyborem kierunku dalszego kształcenia nie dotyczy tylko uczniów naszej szkoły. Dotyczy również uczniów we Wrocławiu, w Nowym Sączu, czy w Poznaniu.

Kiedy rozpoczynam zajęcia z młodzieżą, zawsze zadaję pytanie: „JAKIE SĄ TWOJE ZAINTERESOWANIA?” Niestety, zdecydowana większość nie ma zainteresowań, czy pasji, które można połączyć z wyborem dalszego kierunku kształcenia.

Czy aby na pewno?

Rozwój zawodowy jest jednym z najistotniejszych procesów jakie dokonują się w człowieku. Przebiega według określonych okresów rozwojowych. Kazimierz Czarnecki w rozwoju dzieci, młodzieży i dorosłych rozróżnia następujące okresy:

· preorientacji zawodowej dzieci;

· orientacji zawodowej młodzieży;

· uczenia się zawodu przez młodzież;

· kwalifikowanej pracy zawodowej dorosłych;

· reminiscencji zawodowej emerytów i rencistów.

Rodzicu dziecka z klasy 7-8 zapewne zastanawiasz się na jakim etapie jest Twoje dziecko? Tak, to już etap orientacji zawodowej, czyli jeden z najistotniejszych etapów w rozwoju zawodowym. Podczas zajęć z doradztwa zawodowego młodzież będzie poznawała samych siebie oraz otaczający ich świat zawodowy. Co możesz zrobić Ty, Drogi Rodzicu?

Przede wszystkim pamiętaj o jednym- NIGDY NIE SPEŁNIAJ SWOICH NIESPEŁNIONYCH MARZEŃ ZAWODOWYCH, PRZYSZŁOŚCIĄ ZAWODOWĄ SWOJEGO DZIECKA!

Niestety bardzo często w rozmowach z młodzieżą słyszę „moja mama chce, abym został…”. Zawsze odpowiadam, „a czego chcesz Ty?”

Przechodząc do meritum kilka moich rad:

  1. Zastanów się, Drogi Rodzicu, czym interesowało się Twoje dziecko w wieku 3 lat, 7 lat, 10 lat? Czy widzisz wspólne cechy? Porozmawiaj o tym ze swoim dzieckiem.
  2. Jakim uczniem jest Twoje dziecko? Czy widzisz dominujące kierunki edukacyjne?
  3. Jak Twoje dziecko widzi swoją przyszłość za 5 lat? Jak za 10 lat?
  4. Jaki typ szkoły preferuje Twoje dziecko? Czy potrzebuje jeszcze kształcenia ogólnego, czy już chce iść w konkretnym kierunku profilowym?
  5. Czy lokalizacja wybranej szkoły jest realna w codziennym funkcjonowaniu?
  6. Czy wybrany zawód jest zawodem uniwersalnym? Być może zawodem przyszłości?

Reasumując…

Z punktu widzenia praktyki doradczej, wybór zawodu nie może być jednorazowym aktem decyzyjnym. Wybór zawodu to proces złożony, obejmujący okres całego życia dzieci i młodzieży. Dlatego pragnę zauważyć bardzo ważną rolę Państwa w tym etapie. Drogi Rodzicu, to ten czas w którym powinieneś pomóc swojemu dziecku, pomóc mądrze i z rozsądkiem. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem, dyskutuj, ale też słuchaj.

DORADCA ZAWODOWY

Dawid Paweł Dziaduś