Pod nowymi mikroskopami PANTOFELKI jak nowe!

Do pracowni biologicznej zostało zakupionych 10 nowych mikroskopów świetlnych, które dzięki bateriom mogą „dotrzeć” do każdej ławki. Uczniowie, jak co roku, podziwiali wyhodowane przez siebie pantofelki. Wprawdzie hodowla w słoiku zwykle brzydko pachnie gnojowicą, ale wówczas mamy pewność, że w kropli wody będą ich duże ilości. 

Pantofelki to jednokomórkowe cudzożywne organizmy należące do królestwa Protista. Organizmy te poruszając się szybko ruchem rzęskowym i polują intensywnie na bakterie. Są słodkowodnymi, wolno żyjącymi pierwotniakami o dwóch jądrach w komórce, nieszkodliwymi kuzynami takich organizmów chorobotwórczych, jak zarodziec malarii, świdrowiec gambijski czy toxoplasma gondii. 

Każdy uczeń może wyhodować swoje pantofelki i obserwować je pod mikroskopem.

A oto przepis: Zagotujcie w wodzie siano lub trawę z ogrodu – ostudźcie i wlejcie całość do słoika litrowego wypełniając go do połowy objętości – dopełnijcie do 3/4 objętości słoika wodą ze stawu/jeziora/rzeki/akwarium, zakręćcie wieczko słoika, uprzednio robiąc w nim duże otwory np. czubkiem nożyc, aby tlen swobodnie dostawał się do słoika (poproście o pomoc osobę dorosłą) – poczekajcie 1,5 -2 tygodni – zapach gnojowicy oznajmi Wam, że … staliście się szczęśliwymi posiadaczami PANTOFELKÓW o wielu rozmiarach i kształtach, które do tego na Waszych oczach będą się rozmnażać, polować na bakterie! 

Powodzenia☺

Jolanta Matyjasiak
nauczycielka biologii i przyrody