Zapraszamy na film

„Rain Man” to amerykański film z 1988 roku należący do gatunku dramatu. Reżyserem jest Barry Levinson. Dzieło porusza ważny problem związany z osobami chorymi na autyzm.  Tacy ludzie nie potrafią komunikować się z innymi, ale jednocześnie są zdolni zapamiętywać wiele informacji oraz bardzo szybko się uczyć.  

2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.  

Charlie, w tej roli Tom Cruise, będący młodym yuppie z kłopotami finansowymi, otrzymuje wiadomość o śmierci swojego ojca. W testamencie dowiaduje się, iż ma o 20 lat starszego brata Raymonda (w tej roli Dustin Hoffman). Raymond został zamknięty w zakładzie dla osób chorych na autyzm. Pomimo choroby w pamięci rozwiązuje skomplikowane zadania matematyczne i bardzo dużo zapamiętuje. Ojciec zapisał 3 miliony dolarów Raymondowi, pomimo tego iż mężczyzna nie wie nawet, do czego służą pieniądze. Charlie jest rozgoryczony faktem, że ojciec trzymał w tajemnicy życie Raymonda. Wykrada więc brata z zakładu i razem wyruszają w podróż, aby się poznać. Już następnego dnia młodszy brat odkrywa niezwykłą zdolność zapamiętywania faktów przez starszego. Ich wspólna wędrówka uświadamia Charliemu, że jego dotychczasowe życie było oparte na błędnych wartościach. Pomaga swemu bratu przybliżyć się do ludzi. Dzięki niemu Raymond po raz pierwszy rozmawia z kimś obcym, całuje kobietę, gra w kasynie oraz prowadzi samochód. Charlie, dzięki zdolnościom matematycznym i fenomenalnej pamięci drugiego, pozbywa się poważnych kłopotów finansowych. Nie rości już sobie pretensji do spadku, chce dalej opiekować się bratem. 

Z tego filmu pozostała mi w pamięci przede wszystkim świetna rola Dustina Hoffmana, który przygotowując się do roli, spotykał się z wieloma autystami, studiując ich zachowanie. “Rain Man” dostał łącznie aż osiem nominacji do Oscara, z czego przyznano cztery najważniejsze statuetki, nagrodę dla filmu, reżysera, aktora pierwszoplanowy oraz za scenariusz. 

W dobie pogoni za dobrami materialnymi dzieło to uczy, że w najmniej spodziewanym momencie codzienności, może pojawić się przyjaźń, która sprawi, iż nic już nie będzie takie samo. 

Ida, klasa 8D

Rain Man” to 133 minutowy film z 1988 roku. Jego polska premiera odbyła się 1 maja 1989 roku. W głównych rolach zobaczymy Toma Cruise’a, Dustina Hoffmana oraz Valerię Golino. Wcielają się oni kolejno w role Charliego Babbitta, Raymonda Babbita oraz Susannę. 

Film opowiada historię Charliego Babbita, czyli przedsiębiorcy, który niespodziewanie dowiaduję się o śmierci swojego ojca. W toku wydarzeń filmu główny bohater przekonuje się, że ma brata, Raymonda, który cierpi na zespół autyzmu. Opowieść, jak na czasy, w których powstała, była bardzo postępowa. Bowiem u  schyłku lat osiemdziesiątych wiedza i świadomość społeczna na temat autyzmu, ale również ogólnie tego typu schorzeń była znikoma, w filmie zaś pokazano zachowanie Raymonda z dość dużą intensywnością objawów. Dla osób wrażliwych, niektóre sceny zawierające reakcje chorego mężczyzny mogą być trudne do oglądania. Tak samo ze scenami emocjonalnych wybuchów Charliego.  Jest to zdecydowanie film trudny w odbiorze, nie znajdziemy tu lekkiej rozrywki. Wybierając ten seans należy się liczyć z tym, że będą to dwie godziny rozważań i refleksji, a nie odprężającej komedii. 

Uważam jednak, że film jest godny polecenia ze względu na swe walory poznawcze,  nie zalecałbym go jedynie osobom bardzo wrażliwym z uwagi na trudne sceny.  

Kacper, klasa 8D