18- stego października wreszcie udało się nam wybrać do Puszczy i skorzystać z pięknej pogody, aby podziwiać barwy jesieni. Na nasze przybycie drzewa przyodziały kolorowe suknie z liści, a Puszcza rozpostarła szeleszczące, wielobarwne dywany.
Tak wpłynęliśmy w urokliwe jej ostoje, podziwiając a to muchomory sromotnikowe, a to kanie, czy podgrzybki brunatne. Deszcz spadających w zwolnionym tempie liści sprawiał, że narastał nasz zachwyt, ale nie traciliśmy kontaktu z rzeczywistością.
Działając w 5 grupach walczyliśmy o oceny celujące rozwiązując krzyżówkę zawartą w kartach pracy przygotowanych po to, aby aktywnie, samodzielnie szukać odpowiedzi na pytania, zawartych na 12 tablicach ścieżki edukacyjnej „Do Starego Dębu”.
Dzięki Borysowi udało się zobaczyć wywieszony przez dąb ozorek (dębowy:), czy zobaczyć galas na liściu dębu z galasówką dębianką, która sobie go zbudowała. Naszemu pędowi do wiedzy przyglądały się bacznie dumne ze swych owoców storczyki kruszczyki stojące wzdłuż szlaku, a kopytnik trwał niewzruszony w rodzinnej gromadce. Czernidłaki kołpakowate również postanowiły tulić się w rodzinnych klanach blisko ścieżki. Czy tym razem dopisały ptaki? Obserwowała nas kawka, sroka i gawrony, zanim dotarliśmy do baśniowego lasu, a w nim dzięcioły duże pstre i sikorki bogatki zaszczyciły stukaniem i śpiewem. Rozświetlona barwami jesieni Puszcza szykuje dla nas kolejny pokaz mody jesiennej, ale musimy się spieszyć, bo on wkrótce może się skończyć, gdy nadejdzie ochłodzenie. A zatem, w Puszczę ruszać czas:)
Jolanta Matyjasiak
nauczycielka przyrody, biologii, chemii
Iwona Zielecka
wychowawczyni klasy 5a
nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie