Okazuje się, że park narodowy jest doskonałym miejscem do organizowania między przedmiotowych zajęć. Przekonałyśmy się o tym we wrześniu 2024 r., organizując pierwsze zajęcia tego typu dla klas 4,5 i 8 SP. W maju tego roku odbyły się 19.05. zajęcia dla klas 6a i 6b z geografii, biologii, matematyki i plastyki, zaś 20 maja z biologii, geografii, chemii i fizyki dla klas 7a i 7b. W sumie od września 2024 r. w zajęciach wzięło udział 11 klas 4-8 SP naszej szkoły, łącząc edukację z aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu i integracją wewnątrz i między klasową.
Słuchając śpiewu zięb, drozdów śpiewaków, kowalików, kosów, klangoru żurawi i stukania dzięciołów dużych pstrych i czarnych można zdobywać wiedzę na temat wieku drzew z zastosowaniem tabel wieku drzew tj. sosna zwyczajna, brzoza brodawkowata, czy dąb szypułkowy (matematyka i przyroda), obliczać odległości rzeczywiste w terenie na podstawie skali mapy KPN i orientować ją, aby dojść do celu (matematyka, przyroda, geografia), określać pH wody i gleby w różnych typach zbiorowisk roślinności tj. bór, czy ols (chemia), a także obliczać prędkość poruszania się po szlaku (fizyka), czy szkicować liście drzew, aby zauważyć różnice między liśćmi rodzimych gatunków dębu szypułkowego, bezszypułkowego i intruza w postaci dębu czerwonego. To tylko niektóre z zadań, które wykonywali w grupach uczniowie naszej szkoły dobrze się bawiąc.
Następnie ruszyliśmy na ścieżkę dydaktyczną „Do Starego Dębu” w obszarze ochrony ścisłej Sieraków, która liczy 12 tablic. Karty pracy nawiązywały do informacji na temat fauny i flory KPN zapisanych na tablicach. Praca uczniów wymagała zapoznania się z ich treścią i wyszukania odpowiedzi na pytania. Wzbudzało to wiele pozytywnych emocji. Uczniowie zostali nagrodzeni za swoją pracę ocenami z każdego przedmiotu.
Zajęcia hospitowała Pani Wicedyrektor Krystyna Kucharczyk.
Naszym staraniom przyglądały się kosy, tuptając zaciekawione w naszą stronę i zięby śpiewające na gałęziach. Dobrze było spędzać czas w miłym gronie na łonie przyrody. Wszyscy wrócili zmęczeni, ale szczęśliwi z wyprawy na puszczańskie ostoje. Miejmy nadzieję, że zajęcia pozostaną na długo w pamięci i zachęcą do odwiedzania Puszczy.
Jolanta Matyjasiak – koordynatorka zajęć w KPN, prowadząca zajęcia z biologii i chemii
Pozostali członkowie zespołu:
Anna Trochimiuk – prowadząca zajęcia z geografii
Marta Strug – prowadząca zajęcia z fizyki
Anna Bliżewska – prowadząca zajęcia z matematyki
Edyta Goszczyńska – prowadząca zajęcia z matematyki
Lilianna Bogusławska – prowadząca zajęcia z plastyki
Podziękowania dla wychowawców i opiekunów klas 6 i 7:
Joanna Zjawińska – 7b, Jolanta Kryszkiewicz – Bawoł- 6a, Lilianna Bogusławska – 6b, Anna Suchodolska – Kąkol – 7a, Maciej Krawczyński















