Czy opracowaliśmy już w Naszych Rodzinach Kodeks Higieny Cyfrowej i czy go przestrzegamy?

To jedno z pytań, które powinien sobie zadać każdy Rodzic/Opiekun dziecka. Świat cyfrowy, w którym na co dzień czas spędzamy zarówno my, jak i nasze dzieci może być – z jednej strony bardzo pożyteczny, z drugiej – wręcz niebezpieczny i szkodliwy. Czy nasze dzieci potrafią bezpiecznie poruszać się w tym świecie?

W styczniu i w marcu bieżącego roku, podczas zebrań z rodzicami poruszaliśmy tematykę  Higieny Cyfrowej. Podczas krótkich prelekcji pedagog szkolny Anna Trochimiuk przedstawiła wyniki badań dotyczących obecności dzieci i młodzieży w internecie (w tym na platformach społecznościowych), szanse i zagrożenia jaką „niosą ze sobą ekrany” oraz praktyczne wskazówki, jak wspierać nasze dzieci, aby potrafiły rozsądnie i z korzyścią dla nich korzystać z technologii cyfrowych.

Jeszcze raz gorąco zachęcamy wszystkich do wprowadzenia i stosowania zasad Higieny Cyfrowej oraz do rozmów na temat życia w cyfrowym świecie. Pomocne wskazówki znajdą Państwo między innymi w rozesłanych przez Librus prezentacjach, przygotowanych zwłaszcza w oparciu o książkę M. Bigaj „Wychowanie przy ekranie” oraz strony internetowe fundacji: Cyfrowe Obywatelstwo, Dbam o mój zasięg oraz Życie warte jest rozmowy. Warto odwiedzić strony wyżej wymienionych fundacji, ponieważ znajduje się na nich wiele informacji dedykowanych specjalnie dla rodziców, jak i osobno – dzieci i młodzieży. Zachęcamy również do odsłuchania nagrań  audycji Polskiego Radia RDC, w których na temat obecności dzieci i młodzieży w świecie internetowym wypowiadał się Pan Dyrektor Dawid Dziaduś /linki do nagrań: https://liblink.pl/OkXyqExIEK oraz  https://liblink.pl/ZHKnrblppV .

Kilka slajdów z przygotowanych na zebrania prezentacji – w załączeniu.

Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Dziekanowie Leśnym
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.