Gdzie można znaleźć oazy czystego powietrza, którym da się swobodnie oddychać przez cały rok? Czy w całej Polsce jedyną nadzieją na czyste powietrze tej jesieni, zimy i wiosny znów będzie … silny wiatr?
Jest piękny, jesienny poranek 26.11.2022 r. w Dziekanowie Leśnym. Pada śnieg, a nieopodal rozpościera się Puszcza Kampinoska. Można poczuć się jak w Norwegii, czy w Szwecji. Z jedną istotną, małą różnicą… Wychodząc z domu, czy uchylając okna zmienia się diametralnie odbiór tego piękna, zakłócany przez … zapach spalanego węgla, drewna, i prawdopodobnie śmieci, plastików, może nawet opon?
„Szumi dookoła las, a dym zatruwa nas” – to cytat z hasła antysmogowego Absolwenta naszej szkoły.
Najgorzej jest w dni bezwietrzne, mgliste, z dużą wilgotnością powietrza, gdy wszystkie pyły PM1, PM2,5, PM10 zawieszają się we mgle i zmuszają nas do ich wdychania podczas spaceru, powrotu ze szkoły, czy zwykłego wietrzenia pomieszczeń. Największe zagrożenie stanowią dla osób już chorych na choroby sercowo-naczyniowe, prowadząc do zwiększonego ryzyka zawałów, udarów, wylewów oraz dla alergików, powodując nasilenie astmy, duszności, kaszel. Rakotwórczy benzo(a)piren będzie powodował z czasem nowotwory płuc, białaczki.
Oto mapa Europy zaczerpnięta ze strony www.airly.pl w dniu 27.11.2022.
Airly.pl na swojej stronie cytuje w tym dniu informację ze strony WHO.int , która pokazuje szkodliwość smogowej aury, kiedy wychodzimy na zewnątrz, wietrzymy pomieszczenia, czy biegamy w smogu:
„ 91% ludzi na świecie oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Długotrwałe narażenie na zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko udaru, chorób serca, chorób płuc oraz przewlekłych i ostrych chorób układu oddechowego m.in. astmy”.
Widzimy mapę Polski obsypaną czerwonymi plamkami, oznaczającymi duże zanieczyszczenie powietrza pyłami PM. Jakby jesienią, zimą i wiosną Polska zapadała na „smogową różyczkę”. Tymczasem, kraje zachodnie Europy są „ubrane” w zielone kropki, co oznacza dobrą jakość powietrza.
Wielka Brytania wyciągnęła wnioski z wydarzeń, które miały miejsce w Londynie w 1952 r. Wskutek zimowego smogu w ciągu kilku dni śmierć poniosło kilkanaście tysięcy londyńczyków. Odejście od spalania paliw kopalnych tj. węgiel, ropa przyniosło wspaniałe efekty. Dzisiaj powietrze w Londynie ma wyśmienitą jakość, o której mogą jedynie pomarzyć polskie miejscowości uzdrowiskowe, czy nawet położone blisko lasów, ale bazujące na spalanym węglu, ropie, gazie, drewnie, śmieciach, odpadach, jak np. w Dziekanów Leśny.
Przyjrzyjmy się odczytom z czujnika położonego blisko naszej szkoły o nazwie „Porucznika Francisa Akinsa”:
-26.11.22 r. godzina 9:00 rano – Stan powietrza airly oceniło na „Cóż, bywało lepiej „
53% normy PM10
132 % – PM 2,5 ,
12 mikrogramach PM1.
-26.11.22 r. godzina 9:59 rano – Stan powietrza airly oceniło na „przeciętny (average)”.
83% normy PM10
203% normy PM2,5
18 mikrogramów PM1
– 27.11.2022 r. godzina 20:00 – Stan powietrza airly oceniło na „zła jakość powietrza – poor air quality”. Wskażnik CAQI/PM – 81
172% normy PM10
442% normy PM2,5
38 mikrogramów PM1
– 27.11.2022 r. godzina 21:00 – Stan powietrza airly oceniło na ”Poor air quality, czyli zła jakość powietrza”- Wskażnik CAQI/PM – 83
184% normy PM10
485% normy PM2,5
41 mikrogramów PM1
– 27.11.2022 r. – godzina 22:00 – stan powietrza airly oceniło na „ zła jakość powietrza” – wskźnik CAQI/PM – 79
Mieszkania nie da się jednak już dzisiaj przewietrzyć przed snem. Są dwa stopnie na plusie. A jakie będą wskaźniki wieczorem, gdy temperatura spadnie przykładowo do minus 10 stopni C? Jak bardzo wówczas będą przekroczone normy?
Kolejne odczyty z czujników w dniu 27.11.2022 r. o 20:32 wieczorem nie podają dobrych wieści dla Łomianek, – wszędzie zła jakość powietrza:
Łomianki przy Ogrodowej 14 – wskaźnik CAQI/PM – 80
Łomianki – przy Pułkowej– wskaźnik CAQI/PM – 76 ,
Dziekanów Polski – wskaźnik CAQI/PM – 82
Łomianki Światowida – wskaźnik CAQI/PM – 82
Łomianki Kolejowa 32 – wskaźnik CAQI/PM –80
W Legionowie, Wołominie też nie lepiej o 20:32 wieczorem, 27.11.2022 r.- wszędzie zła jakość powietrza:
Legionowo – Sierżanta Nawigatora – 90
Wołomin – Ząbkowska – 97
W Warszawie najgorzej na Pradze Południe, potem Północ o 20:32 wieczorem, 27.11.2022 r.
Warszawa Praga Południe – Mirtowa – – wskaźnik CAQI/PM – 101 – Very high polution – Bardzo wysokie zanieczyszczenie.
Warszawa Praga Międzyosiedlowa wskaźnik CAQI/PM – 101 – Very high polution – Bardzo wysokie zanieczyszczenie.
Może trzeba pojechać do miejscowości górskich np.
Zakopanego – wskaźnik CAQI/PM 78 – zła jakość powietrza,
Żywca – wskaźnik CAQI/PM 94- zła jakość powietrza,
Kłodzka – wskaźnik CAQI/PM 78 – zła jakość powietrza .
To chyba zły pomysł. Pojedźmy nad Morze np. do
Gdańska – Sadowa – wskaźnik CAQI/PM – 82! – zła jakość powietrza,
Wskaźnik CAQI/PM zanieczyszczenia pyłami dla Londynu wynosił dzisiaj, 27.11.22 r. wieczorem o 20:32 zaledwie 18 – oznaczając wyśmienitą jakość powietrza – great air hear today.
Tymczasem, dla Dziekanowa Leśnego o tej samej porze, – 83!!! – oznaczając złą jakość powietrza, czyli poor air quality.
Pozostaje zamknąć okna w domu i przespać tę smogową noc…
Minął tydzień. Mamy znów sobotni poranek 3.12.2022 r. w Dziekanowie Leśnym. Pada śnieg, za oknem Puszcza Kampinoska. Zobaczmy, jakim powietrzem przyjdzie nam oddychać dzisiaj, spacerując lub wietrząc mieszkanie. Zajrzyjmy na mapę www.airly.pl
Godzina 10:17 rano – czujnik w Dziekanowie Leśnym przy szkole „Porucznika Francisa Akinsa”:
CAQI(PM) – 47 – Cóż, bywało lepiej…
PM10 – 77% normy
PM2,5 – 185% normy
PM1 – 17 mikrograma na m3
Może gdzieś w Gminie jest czystsze powietrze?
Czerwonego kapturka – CAQI(PM) – 53 (jakość powietrza średnia)
Kolejowa 222 – CAQI(PM) – 51 (jakość powietrza średnia)
Sadowa ul. Strzelecka – CAQI(PM) – 51 (jakość powietrza średnia)
Łomianki Piaskowa – CAQI(PM) – 54 (jakość powietrza średnia)
Łomianki Warszawska CAQI(PM) – 53 (jakość powietrza średnia)
Może w miejscowościach położonych w górach będzie lepiej?
Kamieniec Górny -CAQI(PM) – 101 (bardzo duże zanieczyszczenie)
Zakopane – CAQI(PM) – 76 (słaba jakość powietrza)
Jadę „palcem po mapie” do LONDYNU (The Axis) – CAQI(PM) – 9!!! – wspaniała jakość powietrza!!!
Taka sytuacja trwa od lat, a obecny kryzys i wierne trwanie przy spalaniu kiepskiej jakości węgla w złej jakości piecach, który to stan nasila wojna Rosji z Ukrainą, cofają nas o krok milowy w tył w działaniach na rzecz oddychania czystym powietrzem i zmniejszenia globalnego ocieplenia wskutek ograniczenia spalania paliw kopalnych.
Zanieczyszczeniem powietrza w Polsce i w Gminie Łomianki zaniepokojeni są również rodzice uczniów.
Mama jednej z uczennic naszej szkoły, p. Marta Reinhardt uważa, że cyt.: „Stan powietrza w całej gminie jest przez większość roku kiepski, a w sezonie jesienno-zimowym wręcz fatalny. W Dziekanowie Leśnym regularnie czuć kiepskiej jakości paliwa kopalne, ale także, o zgrozo, plastik i inne cuda. Mieszkamy w Kiełpinie, gdzie jest trochę lepiej, ale i tak kiepsko – ostatnio przez tydzień polowałam na przyzwoite powietrze, aby móc porządnie wywietrzyć dom – i nie udało mi się znaleźć żadnego momentu, aby było poniżej 170% normy PM 2,5. Smutne, że w europejskich miastach jest lepiej niż w naszej gminie leżącej przy samym lesie.”
Co możemy zrobić, aby zmniejszyć smog?
Na obecną chwilę całkowite odejście od spalania paliw kopalnych w czasach kryzysu wydaje się nierealne. Wymiana pieców „kopciuchów” na te nowszej generacji węglowe lub węglowych na gazowe też pewnie się nie w pełni uda.
Możemy oszczędzać prąd w domu, pracy, aby płacić mniejsze rachunki i spalać mniej węgla potrzebnego do jego wytworzenia w elektrowniach. Zmniejszy to smog i globalne ocieplenie.
Ostatnio, jeden z uczniów pochwalił się wieczorem spędzonym przy kominku. Zapytałam go, czy głównym źródłem ogrzewania domu jest kominek, czy może piec gazowy? Odpowiedział, że gaz. Powiedziałam mu, że używanie kominków rekreacyjnych w pogodę smogową, gdy nie są one głównym źródłem ciepła powinno być zakazane. Dla naszego dobra. Tak zostało to przyjęte uchwałą miejską w Podkowie Leśnej. Chciałam sprawdzić 27.11.2022 r., na ile wieczorem jakość powietrza jest dzięki temu lepsza w tym miasteczku, ale nie znalazłam żadnego czujnika Airly. Może korzysta z czujników innej firmy.
Zastanawiam się, co jeszcze, jako szkoła możemy zrobić w kwestii poprawy jakości powietrza, którym oddychamy? Zorganizowaliśmy pierwszy w Gminie pochód antysmogowy w lutym 2020 r. i nadal dbamy o edukację uczniów i społeczności lokalnej. Uczniowie przygotowali i obejrzeli wiele moich autorskich przedstawień z okazji Dnia Ziemi poruszających tą tematykę, odbywały się konkursy na hasło antysmogowe, czy poświęcone tej tematyce. Cały czas podkreślana jest waga naszego prawa do oddychania czystym powietrzem i szkodliwość tego, którym oddychamy przez pół roku co roku. Tej tematyce poświęcam coroczne artykuły na stronę szkoły, jak chociażby ten w lutym 2022 r. Jako członek Komisji Dialogu Społecznego ds. Smogu przez trzy lata starałam się aktywnie uczestniczyć w jej pracach i zamieszczać na stronie KDS chociażby przedstawienie „Bajka o europejskim Kopciuszku”, mojego autorstwa, przygotowane przez uczniów z klas 6b, 6d i 5c, co ważne, w dobie pandemii w 2020 r. Otrzymałam słowne zapewnienie od Komendanta Straży Miejskiej w Łomiankach, p. Marcina Węgiełka, że Komisja Dialogu Społecznego ds. Smogu będzie nadal działać i nie podda się w walce o czyste powietrze dla Gminy Łomianki. Niestety, ok. 300 gospodarstw w Gminie bazuje na spalaniu węgla w piecach, które często są tzw. kopciuchami. I chociaż czas ich użytkowania dobiega końca w tym roku, to jednak kryzys nie daje gwarancji, że to się stanie, pomimo kar, które grożą od początku przyszłego roku za korzystanie z nich. Ci, którzy chcieli skorzystać z dotacji na wymianę pieca węglowego na gazowy, w niepewnej obecnie sytuacji ekonomicznej i cenach węgla, niepewności w ciągłości dostaw gazu z powodu wojny, też mają dylemat.
Podsumowując, dzisiaj pewnie znów nie otworzę okien wieczorem i nocą, aby nie wpuścić węglowego, śmieciowego płodu o przykrym zapachu. Z nadzieją westchnę na myśl o czystym powietrzu gdzieś tam w sercu Puszczy, a w Dziekanowie Leśnym i Gminie Łomianki po ustaniu sezonu grzewczego. Ale na to muszę poczekać do kwietnia.
A dla pyłów węglowych zawisających w powietrzu mam zawsze gotowe stwierdzenie, przepełnione nadzieją na lepsze jutro, które wypowiadam, uchylając wieczorem okno, aby zdecydować, czy wietrzyć, czy nie wietrzyć. Brzmi ono: „Idź precz, węglowy, śmieciowy płodzie! Jutro nie będziesz już tu w modzie!”.
Póki co, polecam to dla odstraszenia złych smogowych pyłów oraz śpiewanie piosenki zespołu Maanam „Krakowski spleen”, ze szczególnym naciskiem na słowa „czekam na wiatr, co rozgoni ciemne, skłębione zasłony”. I tutaj miejmy na myśli smogowe zasłony nad Polską tej zimy.
A jeśli ktoś chciałby pooddychać czystym powietrzem, to musi poczekać do późnej wiosny, udać się np. do Doliny Kościeliskiej w Tatrach, albo nad Morze, wejść do serca jakiejś puszczy, np. Kampinoskiej ale daleko od kopciuchów w miastach, miasteczkach i wsiach, , albo polecieć do Londynu J
Na szczęście, tuż za przysłowiowym „płotem” czeka na nas 38 tysięcy hektarów lasu – Puszcza Kampinoska.
Nie zapominajmy o regularnym spacerze, bo tam, z dala od wsi i miasteczek powietrze powinno być czyste.
Ostatnie spojrzenie na www.airly.pl. dnia 3.12.22 o godzina 12:28 – czujnik „Porucznika Francisa Akinsa” wskazuje CAQI/PM – 8!!! – WOW, WSPANIAŁE POWIETRZE, JAK W LONDYNIE!!! –- czas na spacer i wietrzenie, bo od ok. 15:00 już tak dobrze nie będzie.
Jolanta Matyjasiak
nauczycielka przyrody, biologii, chemii
Członek Komisji Dialogu Społecznego ds. Smogu
Normy dla PM:
Cząsteczka pyłu PM1 ma wielkość 1 mikrometra, czyli jednej milionowej metra. Nie są określone normy przez WHO dla tego pyłu, jeśli chodzi o zawartość w 1 m sześciennym powietrza;
Cząsteczka pyłu PM2,5 ma wielkość 2,5 mikrometra, czyli 2,5 milionowej części metra, a dobowa norma WHO dla tego pyłu to 15 mikrogramów na jeden metr sześcienny powietrza. Jeśli odczyt pokazuje 132% to oznacza, że norma została przekroczona o 32%;
Cząsteczka pyłu PM10 ma wielkość 10 mikrometrów, czyli dziesięciu milionowych części metra, dobowa norma WHO to 45 mikrogramów na jeden metr sześcienny powietrza, czyli 80% oznacza, że norma nie została jeszcze przekroczona, ale już 101% będzie świadczyło o jej przekroczeniu o 1%;
Źródła:
Mapki i informacje – www.airly.pl