Z pewnością Jadwiga i Roman Kobendzowie, którym zawdzięczamy utworzenie Kampinoskiego PN w 1959 roku, byliby z nas dumni, że potrafimy dzielić się skarbami przyrodniczymi Puszczy Kampinoskiej z innymi szkołami.
W dniu 23 maja 2025 roku z inicjatywy p. Agnieszki Rekosz – Barylak, która przez wiele lat nauczała w naszej szkole j. polskiego i edukacji filmowej, we współpracy z Dyrekcją naszej szkoły gościliśmy 35 uczniów z dwóch klas 4 wraz z czterema nauczycielkami ze Szkoły Podstawowej im. Zbigniewa Dłużniewskiego w Nowej Górze oraz z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Staroźrebach na zajęciach przyrodniczych, które poprowadziłam w obszarze ochrony ścisłej Sieraków. W zajęciach wzięła udział nasza klasa 4c pod opieką wychowawczyni p. Karoliny Olszewskiej – Kierońskiej i zastępcy wychowawcy p. Kacpra Olszewskiego, którym dziękuję za owocną współpracę.
Po powitaniu Gości przez p. Dyrektora Dawida Dziadusia i p. Wicedyrektor Krystynę Kucharczyk, którzy ucieszyli się z przybycia Gości, trzy klasy czwarte udały się do Puszczy.
Celem zajęć była edukacja przyrodnicza na ścieżce dydaktycznej Do Starego Dębu. Uczniowie pracowali w 12 grupach z kartami pracy w formie autorskiej krzyżówki, którą opublikowałam w 22 numerze czasopisma Łoszak wydawnictwa KPN. Byli wyjątkowo zaangażowani, zadawali mnóstwo pytań. Poznawali gatunki śpiewających ptaków, uczyli się odróżniać polskie gatunki dębów szypułkowego i bezszypułkowego od dębu czerwonego z Ameryki Płn., który opanował polskie lasy i przyczynia się do wypierania rodzimych gatunków dębów. Zdobyli informację na temat żyjących w Puszczy gatunków ssaków roślinożernych i drapieżnych, rodzajów lasów (bór, ols, grąd), a także zasad zachowania w parku narodowym.
Zmęczeni, ale szczęśliwi spotkaliśmy się obok Posady Sieraków przy ognisku, które zorganizowali rodzice uczniów z klasy 4c. W szczególności dziękujemy Trójce klasowej Rodziców, czyli p. Agacie Zakrzewskiej, p. Łukaszowi Płocińskiemu i p. Oskarowi Turkowiakowi. Bez ich niezwykłego zaangażowana nie byłoby to możliwe.
Najważniejsze, że trwająca 5 godzin wspólna przygoda w KPN to dopiero początek dalszej współpracy, której propozycja padła zarówno ze strony p. Dyrektora Dawida Dziadusia jak również p. Wicedyrektor Anny Prylińskiej-Nowak. Pomysł spodobał się również uczniom i wychowawcom, a zatem mamy nadzieję wybrać się do Gminy Staroźreby z rewizytą. 😊
Jolanta Matyjasiak
prowadząca zajęcia przyrodnicze na ścieżce dydaktycznej Do Starego Dębu, koordynatorka między szkolnych zajęć terenowych







