Nasza szkoła przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, który ma na celu poprawę stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.
Kwota jaka została przeznaczona na bibliotekę szkolną to 15 tysięcy złotych z czego 12 tysięcy pochodzi z dotacji, a 3 tysiące to wkład własny szkoły.
3 tysiące mogliśmy przeznaczyć na zakup nowych mebli do czytelni szkolnej. Estetyczne, dostosowane do wzrostu naszych młodszych i starszych czytelników stoły i krzesła oraz wygodna, miękka kanapa zachęcają do spędzania tu większej ilości czasu na czytaniu książek, przeglądaniu czasopism i pracy własnej.
A jest co czytać, gdyż kolejne środki ze wspomnianego programu, w wysokości 10 tysięcy złotych, przeznaczyliśmy na zakup nowych książek do naszej biblioteki. Tak więc zbiory biblioteczne poszerzyły się o 423 tytuły. Wśród nich znalazło się:
- wiele książek dla dzieci młodszych z serii „Czytam sobie” Poziom1, Poziom 2 Poziom 3.;
- opowiadania i powieści dla dzieci oraz młodzieży (od fantastycznych przez przygodowe, obyczajowe, aż do biograficznych poświęconych np. znanym piłkarzom);
- znane i lubiane serie np. Hania Humorek, Mazurscy w podróży, Tomek Łebski czy Dzienniki Cwaniaczka;
- różne komiksy (także paragrafowe, w których czytelnik staje się bohaterem decydującym o losach innych oraz Manga);
- poradniki Minecrafta i opowiadania ze świata Minecrafta,
- poradniki dla uczniów o dojrzewaniu i radzeniu sobie z problemami szkolnymi itp.
KAŻDY MOŻE TU ZNALEŹĆ COŚ DLA SIEBIE.
Dobierając pozycje książkowe kierowaliśmy się zainteresowaniami uczniów oraz wartością edukacyjno-wychowawczą zamawianych książek, nagrodami, jakie te książki uzyskały i opiniami ekspertów (także psychologów czy pedagogów)
W ramach promocji czytelnictwa zorganizowaliśmy też dwa spotkania autorskie. Jedno z Mateuszem Cetnarskim, najmłodszym pisarzem literatury fantasy, a drugie z twórcą komiksów Łukaszem Kucińskim znanym jako Bofzin. Odbyły się też warsztaty komiksowe.
W drugim półroczu odbędą się kolejne spotkania autorskie i wiele konkursów z nagrodami, na które przeznaczamy kolejne 2 tysiące z NPRCz.
Zachęcamy więc wszystkich uczniów do śledzenia ogłoszeń w Librusie i udziału w organizowanych konkursach plastyczno-czytelniczych i czytelniczych.
Bibliotekarze szkolni