Ostern

Wo versteckt der Osterhase Geschenke?

Mieszkańcy krajów niemieckojęzycznych (DACHL-Länder) bardzo przywiązani są do swoich tradycji i zwyczajów wielkanocnych.

W Wielkim Tygodniu (die Karwoche) w przydomowych ogródkach, w oknach i na balkonach widać gałązki przyozdobione kolorowymi jajkami. To oczywiście symbol nowego życia (das Leben )i zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy (Ostern).

Wielkanoc, to dla ludzi wierzących najważniejsze święto kościelne. Dla innych to rodzinne, kilku pokoleniowe spotkania przy bogato zastawionym stole . Zanim jednak one nastąpią , wypada w Wielki Czwartek (der Gründonnerstag) zjeść coś zielonego. Sałatę, szpinak, szczypiorek (Grüner Salat, Spinat, Schnittlauch)). Na ten kolor, maluje się również tego dnia, jajka.

Wielki Piątek( der Karfreitag) rozpoczyna okres Świąt Wielkanocnych. Wierzący spotykają się tego dnia w kościele na nabożeństwie. Po nim na agapie, czyli wspólnym posiłku, wzorem pierwszych chrześcijan. Posiłek składa się z wody, wina i chleba. Ogólnie post ścisły nie jest tego dnia rygorystycznie przestrzegany.

W Wielką Sobotę (der Karsamstag) nie święci się potraw, za to zapala się przed kościołami ogniska(das Osterfeuer) i następuje poświęcenie ognia.

W Wielkanocna Niedzielę (der Ostersonntag) rodzina zasiada do uroczystego śniadania. Podczas śniadania zgromadzeni wybierają sobie jedną pisankę i kolejno stukają się nią z innymi (Ostereiertitschen). Wygrywa ten, którego skorupka pisanki, okaże się najtrwalsza. W ten dzień , także rankiem dzieci szukają ukrytych, w ogrodzie lub mieszkaniu, przez wielkanocnego zająca (der Osterhase), jajek (Ostereier), słodyczy (Süßigkeiten) i małych prezentów (kleine Geschenke). Daniem głównym w Święta jest pieczeń barana, w tym kształcie piecze się również ciasta (Osterkuchen). Bardzo popularny jest sernik(der Käsekuchen). Po obfitym obiedzie przychodzi czas na rodzinny długi spacer, połączony z toczeniem z pagórków wielkanocnych jajek(Eierrollen). Wygrywa ta osoba, której jajko potoczy się najdalej. Turyści przybywający do Niemiec w tym czasie zachwycają się (Osterreiten), czyli konną procesją, podczas której jeźdźcy śpiewają wielkanocne pieśni. Te najsłynniejsze odbywają się w Saksonii i Bawarii.

Wielkanocny Poniedziałek (der Ostermontag) to kolejny dzień odpoczynku i odwiedzin przyjaciół. Pewnym rozczarowaniem na miejscu, dla osób nie znających kultury tego obszaru jest to, że Śmigus-Dyngus jest tu całkowicie nieznany. Lepiej więc nie praktykować tego zwyczaju u naszych sąsiadów zza Odry.

Frohe Ostern!