Przedstawienie na Dzień Ziemi 2025 zatytułowane „Janek na dachu, czyli czas na klimatyczny odlot”

Po raz dwunasty na deskach naszego szkolnego teatru zostało wystawione moje autorskie przedstawienie z okazji Dnia Ziemi z przesłaniem, aby tym razem zatrzymać  zmiany klimatyczne. Czy nam się to uda? Czy ludzkość będzie w stanie zahamować globalne ocieplenie, zmniejszyć zakwaszenie środowiska i smog, ograniczając spalanie paliw kopalnych? Na to pytanie nie znam odpowiedzi. Pisząc scenariusz i teksty piosenek do tego przedstawienia chciałam  oderwać młodych ludzi od komórek, aby spojrzeli szerzej i zaczęli podejmować małe wielkie działania, które są w zasięgu możliwości młodego człowieka. Uczmy dzieci i młodzież odpowiedzialności za środowisko, poczynając od prostych czynności, o których mówił dzisiaj Mikołaj grający matkę Janka, głównego bohatera przedstawienia. Lista pobożnych życzeń matki do siedzącego ciągle „w komórce” Janka była długa, jak chociażby zwykła pomoc w domowych czynnościach, segregowanie odpadów, oszczędzanie prądu, wyłączanie ładowarki z kontaktu, jeśli już zakończyło się ładowanie telefonu. Mikołaj otrzymał za tę rolę ogromne brawa. Jak powiedział Jankowi Konstanty, nie trzeba być bogatym, aby uratować świat. Marzenia Janka, że bogactwo może rozwiązać problemy mogą nie przynieść efektu, ale realne działania każdego dnia są jak kropla wody, która drąży skałę. Janek zaśpiewał w odpowiedzi na propozycje Ariny, co można by było zrobić będąc bogatym, że teraz wszystko rozumie, cyt. „Gdybym był bogaty, jeździłbym rowerem, jadał bułkę z serem, w piłkę grał. Jestem biedny, bo komórkę mam, w tej komórce siedzę sobie sam!”. Być „bogatym” oznaczało tutaj być bogatym duchem, być szczęśliwym człowiekiem. Anita i Pola starały się obudzić Janka swoim śpiewem do działania, pokazać, że wiele zależy od młodych ludzi. Przecież przyszłość tego świata jest w ich rękach. Balansujący na krawędzi klimatycznego przetrwania Janek, który wskoczył na dach, aby chronić się przed zwiastowaną przez Stasia powodzią, to współczesny człowiek. Nie chcemy przecież przenosić się na Marsa, o czym głosiły transparenty niesione przez uczniów w scenie trzeciej. Potwierdziły to prowadzące przedstawienie Julka i Agata. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby jak śpiewali wędkarze z klasy 7b – Piotr, Kuba, Filip, Maciek, Oskar zatrzymać bielenie raf koralowych, zalewanie terenów przybrzeżnych przez wody z topniejących lodowców, abyśmy nadal mogli jeździć nad morze do Gdańska, a nie do Tczewa, namnażanie się alg złocistych w Odrze, czy meduz ognistych w Bałtyku, zatrzymać z jednej strony susze, z drugiej tornada, pożary i powodzie, jak te wrześniowe na południu Polski, o których mówił z kartonowego telewizora Adaś. Nie ułatwia sytuacji fakt, że jest nas na Ziemi już ok. 8 miliardów, a powierzchnia dzikich terenów na lądzie w ciągu niespełna 100 lat zmniejszyła się o połowę do ok. 30% ich powierzchni.

Janek został wyposażony w akcesoria umożliwiające klimatyczny survival  – rower, radio na baterię, komórkę z powerbankiem, wodę, konserwę, krem przeciwsłoneczny, płaszcz przeciwdeszczowy i kapelusz. Odtąd będzie żył z Ziemią w przyjaźni, jak nowożeńcy w piosence Sunrise sunset z Musicalu Skrzypek na dachu, który był dla mnie inspiracją. Skrzypek balansował na krawędzi dachu, jak człowiek starający się obecnie przetrwać w czasach zmian klimatycznych. Tę piękną piosenkę zaśpiewaliśmy wszyscy na zakończenie wraz z chórem dziewczynek, który tworzyły Zoja, Jana, Oliwia, Pola, Ania, Ola, Amelia, dwie Małgosie i Arina. Powódź była możliwa dzięki generującym fale Frankowi, Antkowi, Hubertowi, Tymonowi i Konstantemu, a wędkowali śpiewając Krystian, Oliwier, Patryk, Piotr i Dawid. Nad nagłośnieniem czuwali Wojtek i Staś.

Tym, co pomoże nam realnie zmniejszyć globalne ocieplenie będzie posadzony przez p. Romana i p. Bartosza w szkolnym ogrodzie 15 kwietnia 2025 r. – Dąb szypułkowy – dar Kampinoskiego Parku Narodowego z okazji Dnia Ziemi, za który serdecznie dziękujemy.

W tym ważnym wydarzeniu reprezentowali uczniów Janek, Agata i Julka, a towarzyszyli im Dyrektor p. Dawid Dziaduś, p. Lilianna Bogusławska i pisząca te słowa Jolanta Matyjasiak.

Jestem szczęśliwa, że ten okaz rodzimej flory zaszczycił nasz szkolny ogród swoją obecnością. Dzisiaj przekonaliśmy się, że sadzenie drzew daje radość w sercu, a ich wycinanie napawa niebywałym smutkiem.

Podziękowania dla:

– Dyrektora p. Dawida Dziadusia za wyrażenie zgody na posadzenie dębu szypułkowego i znalezienie dla niego godnego miejsca w szkolnym ogrodzie

– Dyrektora Kampinoskiego PN, dla p. Anny Otręby ze szkółki leśnej KPN w Lesznie i p. Bartosza Struga z KPN za podarowanie i posadzenie drzewka w szkolnym ogrodzie

– p. Katarzyny Figury za wykonanie zdjęć z uroczystości

– p. Agnieszki Kmieciak za wydruk podziękowań

– p. Ireneusza Dwojaka za nagranie dwóch podkładów muzycznych piosenek aut. P. J. Matyjasiak i z Księżniczki Czardasza „Kobietka sprytny czart”

Serdecznie dziękujemy wszystkim Aktorom za ogromne zaangażowanie, a wyjątkowej Publiczności z klas 1-8 SP za obfite brawa.

Organizatorzy Dnia Ziemi 2025

Jolanta Matyjasiak – autorka scenariusza, tekstów piosenek, reżyser przedstawienia, pomysłodawczyni i koordynatorka posadzenia dębu szypułkowego w szkolnym ogrodzie

Lilianna Bogusławska – przygotowanie z uczniami wspaniałej dekoracji sali gimnastycznej z okazji Dnia Ziemi 2025

Maciej Krawczyński – opieka nad zespołem odpowiedzialnym za nagłośnienie

Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Dziekanowie Leśnym
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.