Przedstawienie na Dzień Ziemi 2024 zatytułowane „Bajka o europejskim Kopciuszku”

Stało się już tradycją, że od kilkunastu lat przygotowuję z uczniami przedstawienia na Dzień Ziemi wg autorskiego scenariusza i z napisanymi przeze mnie piosenkami, które zwracają uwagę na problemy ochrony środowiska takie jak kwaśne deszcze, globalne ocieplenie, problem rosnącej góry śmieci, w tym plastiku, czy istotny w Polsce problem smogu.

Niestety, na tle mapy Europy (www.airly.pl) co roku, przez pół roku Polska pokrywa się czerwonymi plamkami o wysokim poziomie emisji pyłów drobnocząsteczkowych, pochodzących przede wszystkim ze spalania stałych, ale też ciekłych paliw kopalnych oraz śmieci, plastiku, opon.  W pochmurne dni pyły te zawisają w przyziemnej mgle powodując smog. Niestety, nie zawsze możemy liczyć na wiatr, który w dobie kryzysu energetycznego spowodowanego wojną Rosji z Ukrainą stał się jedyną nadzieją na polepszenie sytuacji. Wzrost cen opału sprawił, że wielu ludzi zwyczajnie nie stać na wymianę kopciuchów na nowe piece. Ludzie żyjący na wysokim poziomie nie potrafię odmówić sobie kominka w domu, gdzie istnieje inne, podstawowe źródło energii.

Europejski Kopciuszek, o którym mowa w przestawieniu to, niestety, nasz kraj. Smogowe pyły i gazy zostały pięknie zaprezentowane przez uczniów klasy 5b, którzy opowiedzieli o ich szkodliwości. Znalazły się na tej liście pyły PM 2,5, PM 10, substancje rakotwórcze tj. benzo(a)piren i dioksyny, a także gazy takie jak czad, dwutlenek siarki, tlenki azotu, ozon. W pogodę smogową o ok. 12 % wzrasta liczba udarów, wylewów, zawałów. Co roku z tego powodu umiera w Polsce 50 000 Polaków, choć pewnie nikt nie wiąże tego bezpośrednio ze smogiem. Tak działa ten cichy zabójca. Co roku staram się napisać artykuł na stronę szkoły o tej tematyce. W tym roku zamieściłam doniesienie po konferencji „Edukacja z klimatem i wyobraźnią”, w której miałam przyjemność uczestniczyć.

Nasza szkoła zorganizowała pierwszy w Gminie pochód antysmogowy w lutym 2020 r. Chcieliśmy w ten sposób zwrócić uwagę na nasze prawo do oddychania czystym powietrzem. Koordynowałam organizację pochodu, napisałam piosenkę „Nie pal śmieci, nie truj dzieci!”, którą śpiewało 100 uczniów i nauczyciele idąc ulicami Dziekanowa Leśnego. Pochodowi przewodniczył Pan Dyrektor D. Dziaduś oraz Burmistrz Łomianek i przedstawiciele Policji, Straży Miejskiej, Urzędu Miasta.

W tym czasie napisałam również  scenariusz przedstawienia „Bajka o europejskim Kopciuszku”. Nie wiedziałam wówczas, że nadejdzie pandemia i lockdown.  Kiedy w marcu 2020 r. rozpoczęliśmy pracę zdalną, zaproponowałam uczniom zrobienie przedstawienia w wersji plastelinowo-komiksowej. I tak się stało. Oto link do przedstawienia, które wówczas zamieściliśmy na stronie szkoły z klasami 6b i 6d, gdzie każdy uczeń zrobił sam plastelinową postać i nagrał jej głos, dodatkowo zamieszczając w chmurce tekst.  Ogromną pracę wykonała wówczas Natalia D. z klasy 6d, aby to zmontować i dodać dźwięk. Zamieściliśmy s nasze przedstawienie na stronie szkoły dopiero na Dzień Dziecka w 2020 r., gdyż tyle było z tym pracy. Ale było warto.

Z ogromną radością 23.04.2024 r. wystawiliśmy je ponownie, tym razem na szkolnej scenie w wykonaniu prawdziwych aktorów,  dla wszystkich uczniów naszej szkoły.

Dziękujemy za niezwykłe przyjęcie naszego „Kopciuszka” przez publiczność i gromkie brawa. Za wspólny śpiew Antysmogowego songu. Mam nadzieję, że pozostanie w pamięci świadomość, że musimy odchodzić od spalania paliw kopalnych i przejść na odnawialne źródła energii, aby zmniejszyć globalne ocieplenie i zlikwidować smog typu londyńskiego. Obserwowane globalne ocieplenie, anomalie pogodowe są skutkami wysokiej emisji gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla pochodzącego ze spalania paliw kopalnych.

Dziękuję p. Wicedyrektor Krystynie Kucharczyk za bycie z nami w tym ważnym dniu, p. Liliannie Bogusławskiej za wykonanie z uczniami klas 6a,5a,5b pięknych dekoracji, w tym kominka☺ , uczniom obsługującym sprzęt i pomagającym przy ustawianiu stolików i krzeseł z klas 6a (Staś), 8c (Damian, Szymon, Piotr) oraz 8a (Tymon, Władek, Szymon) oraz wszystkim, których nie wymieniłam, a którzy nam dzielnie pomagali. Dziękuję nauczycielom i uczniom, którzy zechcieli obejrzeć nasze przedstawienie.

Na koniec pragnę podziękować wspaniałym aktorom z klasy 5b oraz z klasy 5a (Julia, Staś) i z klasy 6a (Janek, Agata).

Moi Drodzy, po takim ciepłym przyjęciu przedstawienia zabieram się do pisania nowego scenariusza. Do zobaczenia za rok ☺

Jolanta Matyjasiak

nauczycielka przyrody, biologii, chemii

wychowawczyni klasy 5b, czyli utalentowanych aktorów ☺